• Zmiana podziału godzin
        • Powiatowy Konkurs wiedzy o życiu i działalności Ks. Piotra Skargi

        • 19.11.2023
        • „Nie wygłosił tych kazań gdy żył, niech wygłosi je teraz” - przywołane słowa, nawiązujące do biografii oraz roli ks. Piotra Skargi w polskiej kulturze, stały się mottem konkursu poświęconego Jego życiu i działalności. Konkurs, który zorganizowany został przez naszą szkołę, dedykowany był uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu brzozowskiego. W pierwszym, szkolnym etapie, uczestniczyło 73 uczniów, natomiast finał , w którym wzięło udział 12 uczniów, odbył się 6 listopada 2023.

          Po sprawdzeniu prac konkursowych, biorąc pod uwagę także punkty zdobyte w pierwszym etapie, komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców, w gronie których znalazły się:

          Natalia Mikoś z I LO w Brzozowie,

          Weronika Kulon z ZSE w Brzozowie,

          Emilia Wójcik z I LO w Brzozowie.

          Wyróżnienie otrzymali również uczniowie Szkoły Podstawowej w Przysietnicy, którzy jako jedyni z wszystkich szkół podstawowych z terenu powiatu przystąpili do konkursu. Wyróżnieni uczniowie tej szkoły to:

          Nikola Jajko,

          Weronika Bieda,

          Julia Boroń.

          Uroczyste rozdanie nagród odbyło się w wyjątkowym dniu - 11 listopada i połączone zostało z powiatowymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Uczestnikom konkursu sukcesu pogratulowali Starosta Brzozowski Zdzisław Szmyd, który również wręczył laureatom przygotowane upominki, Pani Dyrektor Dorota Kamińska oraz ks. Piotr Sobolak.

          Serdecznie gratulujemy wszystkim finalistom i wyróżnionym uczniom!

        • Akcja Szkolnego Koła Wolontariatu

        • 17.11.2023
        • W dniu 20.11.2023 (poniedziałek), w naszej szkole odbędzie się  DZIEŃ TOSTA. Akcję organizuje Szkolne Koło Wolontariatu. Uzbierane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup karmy dla psów w schronisku w Sanoku. Zapraszamy całą społeczność szkolną do przyłączenia się do akcji w poniedziałek. Koszt tosta to 3 i 4 zł.

        • KRĘGI KULTUROWE ŚWIATA-Dzień Tolerancji

        • 15.11.2023
        • Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji 16 listopada w naszym liceum zorganizowany zostanie dzień tematyczny. Tematyką będą KREGI KULTUROWE ŚWIATA (zachodni, wschodnioeuropejski, islamski, hinduski, buddyjski, chiński, japoński, latynoamerykański, afrykański). Każda klasa po wylosowaniu danej kultury będzie miała za zadanie przebrać się w tym charakterystycznym stylu dla tego kręgu (czwartek-16.11). Jako zachęta - osoby przebrane nie będą pytane w tym dniu.

          Krąg kulturowy nazywany również cywilizacyjnym to obszar, na którym występują wspólne dla wszystkich mieszkańców cechy kulturowe dotyczące wyznawanej religii, języka, tradycji, rozwoju społecznego.
          Zachodni krąg kulturowy dzieli się na krąg anglo-amerykański, obejmujący prawie całą Amerykę Północną do Meksyku, europejski obejmujący Europę Zachodnią i Środkową oraz australijski obejmujące całą Australię. Podstawą tego kręgu kulturowego jest religia chrześcijańska, swoboda jednostki, indywidualizm, poszanowanie godności i praw człowieka, szeroko pojęta tolerancja, duża przedsiębiorczość mieszkańców i dążenie do odniesienia sukcesu.
          Wschodnioeuropejski (prawosławny) krąg kulturowy obejmuje Europę Wschodnią oraz północną Azję. Jego podstawą jest odłam religii chrześcijańskiej – prawosławie wraz z silnym związkiem władz kościelnych i państwowych oraz kultem silnej władzy i rozbudowaną biurokracją.
          Islamski krąg kulturowy obejmuje kraje Bliskiego Wschodu oraz kraje Północnej Afryki. Jego podstawą jest islam będący nie tylko religią, ale systemem prawno-polityczno-ekonomicznym państw, gdyż nie ma tam rozdzielenia religii od państwa. Obowiązuje prawo szariatu, które jest rygorystyczne i konsekwentnie przestrzegane.
          Hinduski krąg kulturowy obejmuje Indie, Nepal, Bangladesz, Myanmar, Bangladesz, Sri Lanka. Jego podstawą stały się podobne języki i wspólna historia oraz podobny system społeczny, a dokładniej podział społeczeństwa na kasty i ograniczona rola kobiet. Próby awansu ekonomicznego stoją w sprzeczności z ustalonym religijnie porządkiem świata.
          Buddyjski krąg kulturowy obejmuje Mongolię, Wietnam, Tajlandia. Jego podstawą jest wspólna historia krajów. Mieszkańcy dążą do osiągnięcia nirwany poprzez spełnianie jedynie koniecznych potrzeb i ciągłe samodoskonalenie ciała i ducha.
          Chiński krąg kulturowy obejmuje Chiny. Jego podstawą jest wyznawanie i wprowadzane w życie religii uznawanych również przez niektórych za ideologie i filozofie. Silnie rozwinięta jest hierarchiczność oraz przedkładanie dobra ogółu nad dobra indywidualne, stąd powszechna jest umiejętność pracy zespołowej.
          Japoński krąg kulturowy obejmuje Japonię, Koreę Południową i Koreę Północną. Wyróżnia się wyznawaniem buddyzmu i shintoizmu oraz głębokim szacunkiem do władzy i pracowitością jego mieszkańców osiągających dalekosiężne cele kosztem natychmiastowego i krótkotrwałego sukcesu.
          Latynoamerykański krąg kulturowy obejmuje Amerykę Południową oraz Środkową wraz z Meksykiem. Kraje wyznają chrześcijaństwo podobnie jak w przypadku kręgu Zachodniego, jednak tutaj podstawą jego wydzielenia jako oddzielnego są języki hiszpański i portugalski oraz duże dysproporcje w poziomie życia mieszkańców.
          Afrykański krąg kulturowy obejmuje środkową (na południe od Sahary) i południową Afrykę. Mieszkańcy państw reprezentują duże zróżnicowanie kulturowe, etniczne i religijne często powiązane z plemionami z jakich się wywodzą