Menu

Sobota 19.01.2019

Aktualności Komunikaty Galeria zdjęć Statut UTW w Brzozowie Zarząd Wykład ogólny  Kontakt Projekt Przemyśl

UTW w Brzozowie

AktualnościSzanowni Państwo - zdrowia, wszelkiej pomyślności z okazji Świąt Bożego Narodzenia, radości, ciepła i optymizmu,  spokoju i zadowolenia,
spełnienia marzeń oraz licznych sukcesów w nadchodzącym Nowym 2019 Roku.

życzy Zarząd PUTW
 
Boże Narodzenie 2018


Napisali o nas!!!!!!

 

Piknik Pokoleń 2018

 

Na stronie Starostwa Powiatowego.
 

W niedzielne popołudnie 10 czerwca 2018r. młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących razem ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku bawiła się na Pikniku Pokoleń.
W imprezie uczestniczyło również wielu mieszkańców Brzozowa. Atmosfera pikniku była wyjątkowa. Najmłodsi zafascynowani byli pokazami fizycznymi i chemicznymi, które pokazywały im potęgę nauki, ale przenosiły też w świat magii i alchemii.

Koncertowe występy wokalno-muzyczne solistek i zespołu uczniów ZSO oraz pokazy tańca nieustannie wprowadzały w zachwyt uczestników.  Niewątpliwą atrakcją była nauka tańców dworskich przez hrabiego Macieja Lubicz-Rąbalskiego i profesor Krystynę Leśniak-Moczuk, gości specjalnych Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Kompetentny Senior Ambasadorem Społeczeństwa Wiedzy”.

Punktem kulminacyjnym były wspólne tańce dworskie w wykonaniu młodzieży i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które można nazwać tańcami pokoleń. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy łucznicze w wykonaniu Wiktorii Toczek oraz zawody łucznicze, w których wzięły udział dzieci, młodzież a także seniorzy. Nie zabrakło też różnych słodkości, koreczków owocowych, wyśmienitych ciast oraz ciasteczek, przygotowanych przez Panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i uczniów Liceum. 

Wszyscy doskonale się bawili, a o uśmiech na twarzach przez całą imprezę zabiegał fantastyczny Klaun i Magiczny Jednorożec.

Zdjęcia i film można obejrzeć po poniższym linkiem.

https://powiatbrzozow.pl/index.php/dla-mieszkancow/artykuly/wydarzenia/792-piknik-pokolen

 

Portal Brzozowiana

Piknik Pokoleń" Zespołu Szkół Ogólnokształcących            i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Brzozowie

fot. brzozowiana fot.

Niedzielne popołudnie 10 czerwca upłynęło pod znakiem Pikniku Pokoleń zorganizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Brzozowie. Pomimo wysokiej temperatury od początku imprezy trudno było sie nudzić. Na scenie prezentowali się byli lub obecni uczniowie ZSO w wykonaniach znanych i lubianych hitów. Równolegle na stoiskach tematycznych można było się z bliska przyjrzeć pokazom chemicznym oraz fizycznym, które przygotowali uczniowie pod opieką nauczycieli. Nie zabrakło atrakcji również dla najmłodszych jak malowanie twarzy czy obowiązkowo puszczanie baniek mydlanych, dodatkowo każdy zaś mógł spróbować nieodpłatnie przygotowanych słodkości. W układach tanecznych zaprezentowali się: Marcin Lou Dudycz, uczniowie Gimnazjum Dwujęzycznego oraz grupa Cantabile działająca przy BDK. Z dostojnym walcem również zaprezentowali się Natalia Bryś i Mateusz Susło. Każdy mógł również popróbować swych sił w łucznictwie, a to za sprawą pokazu Wiktorii Toczek, która - jak przystało na reprezentantkę i wielokrotną medalistkę - pokazowo ustrzeliła "dziesiątki". Jak trudny to sport można było się samemu przekonać - gdyż również został przygotowany mini konkurs łucznictwa dla każdego chętnego lub też porostu postrzelać pod okiem Wiktorii i Zdzisława Toczka. Gwoździem programu był pokaz i występ tańców arystokratycznych przygotowany przez zaproszonych gości, w którym udział mógł wziąć każdy chętny. Na koniec po odtańczeniu popularnej "Belgijki" przez wszystkich chętnych, na scenie zaprezentowali się Graboszczanie. To było naprawdę udane popołudnie! W galerii fotorelacja, również krótkie video (w nim m.in. fragmenty występów, tańce i pokazy). eMWu.

Pozostałe zdjęcia i film można obejrzeć pod  poniższym linkiem.

http://brzozowiana.pl/powiat/item/4163-piknik-pokolen-zespolu-szkol-ogolnoksztalcacych-i-uniwersytetu-trzeciego-wieku-w-brzozowie.html

 


 

Kapelan Rodzin Katyńskich

        „Ksiądz Zdzisław Peszkowski” - Kapelan Rodzin Katyńskich’ to temat wiodący kolejnego wykładu dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wykład przeprowadziła Pani Krystyna Chowaniec. Z zawodu nauczyciel, historyk i bliski współpracownik księdza Peszkowskiego. Wykład został zilustrowany prezentacją zawierającą  materiał fotograficzny i źródłowy. Dodatkowym atutem wykładu były wspomnienia Pani Krystyny Chowaniec ze spotkań i rozmów    z księdzem Peszkowskim. Poniżej prezentujemy informacje o osobie księdza Zdzisława Peszkowskiego.

Zdzisław Aleksander Peszkowski herbu Jastrzębiec urodził się 23 sierpnia 1918 w Sanoku, zmarł    8 października 2007 w Warszawie . Pochodził z rodziny szlacheckiej Peszkowskich herbu Jastrzębiec. Rodzice-Zygmunt Jastrzębiec Peszkowski i Maria z domu Kudelska prowadzili lokal gastronomiczny zwany „cukiernią Peszkowskich”. Miał starszą siostrę Helenę. która zmarła podczas epidemii hiszpanki oraz braci: Wiesława i Bolesława.
Zdzisław Peszkowski został ochrzczony w Kościele Przemienienia Pańskiego w Sanoku 30 października 1918. W Sanoku od 1929 uczył się Gimnazjum Męskim im. Królowej Zofii, gdzie ukończył szkołę powszechną, gimnazjum oraz w 1938 liceum z egzaminem dojrzałości . Był ministrantem w sanockiej parafii pw. Przemienienia Pańskiego . Został członkiem Sodalicji Mariańskiej. W Sanoku rozpoczęła się harcerska przygoda księdza Peszkowskiego. 1 listopada 1928 pod Krzyżem Powstańców na Cmentarzu  w Sanoku złożył Przyrzeczenie Harcerskie. Pełnił funkcje zucha, szeregowego, drużynowego II Drużyny Harcerzy oraz wodza zuchów i namiestnika zuchowego. Z dobywał kolejne stopnie i sprawności . Reprezentował hufiec podczas uroczystości pogrzebowych marszałka Józefa Piłsudskiego. W lipcu 1935 r. jako zastępowy uczestniczył            w Jubileuszowym Zlocie ZHP w Spale. W 1936 r. został  mianowany drużynowym II Drużyny gimnazjalnej Harcerskiej im. kpt. Franciszka Żwirki. W 1937 r. został oddelegowany do szkoły zuchmistrzów ZHP . Swoją przynależność do ZHP zawsze uwidoczniał poprzez noszenie Krzyża Harcerskiego również jako żołnierz i kapłan. W 1938 roku złożył egzamin maturalny.
Od 30 września 1938 r. do 15 lipca 1939 r. był słuchaczem Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu. Po ukończeniu szkoły został skierowany na praktykę do 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego w Rzeszowie.
W czasie kampanii wrześniowej 1939 r. dowodził plutonem pułku. W chwili agresji ZSRR na Polskę 17 września, po wycofaniu pułku na wschód, jego szwadron stacjonował w pałacu w Pomorzanach, gdzie 20 września został otoczony i wzięty do niewoli przez wojska sowieckie. Zdzisław Peszkowski mając możliwość ucieczki zrezygnował z niej.
W październiku 1939 r. jeńców polskich przewieziono z Pomorzan do Wołoczysk, a następnie przetransportowano wagonami do Kozielska, gdzie 1 listopada zostali umieszczeni w zabudowaniach Monasteru Kozielskiego. Na wiosnę 1940r. rozpoczęto wywózki jeńców. 12 maja 1940 r. w ostatnim transporcie 232 osób był Zdzisław Peszkowski. Ten transport nie trafił do Katynia, lecz do obozu w Pawliszczew-Borze. Następnie w czerwcu przewieziono ich do obozu    w Griazowcu. 2 września 1941r. żołnierze wyruszyli z Griazowca do miejsc formowania Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. W ten sposób Peszkowski i kilkuset innych więźniów doczekało napaści niemieckiej na ZSRR, zawarcia układu Sikorski-Majski i utworzenia w Związku Sowieckim polskiej armii pod dowództwem gen. Władysława Andersa.
Awansowany do stopnia porucznika, a później rotmistrza, Zdzisław Peszkowski dowodził kompanią w 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w 2 Korpusie Polskim Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie gen. Władysława Andersa. W oddziale tym sprawował funkcję oficera kulturalno-oświatowego, organizował uroczystości religijne i patriotyczne oraz stworzył krąg harcerski „Podkówka „Po opuszczeniu ‘nieludzkiej ziemi’ wojenne drogi prowadziły go przez Irak, Iran, Indie, Egipt, Liban, Syrię, Liban, Włochy i Wielką Brytanię. Jeszcze w Iraku, w trakcie szkolenia na pustyni, 30 kwietnia 1943 został mianowany harcmistrzem.
W kwietniu 1944 został skierowany wyłącznie do działalności harcerskiej. Jednym z zadań,           w których z największym poświęceniem zaangażował się Zdzisław Peszkowski, było kształcenie     i wychowanie młodzieży polskiej i przygotowanie do życia na emigracji, którą razem z wojskiem udało się wyprowadzić z ZSRR. Jako harcmistrz trafił do Valivade w Indiach, „polskim” miasteczku w Indiach , gdzie trafiały dzieci uratowane z obszaru ZSRR, organizował szkoły, drużyny i hufce harcerskie.
Po zakończeniu II wojny światowej Peszkowski studiował w Oksfordzie na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie oraz w Polskim Seminarium Duchownym w Orchard Lake na Uniwersytecie Wisconsin w Detroit. Uzyskał tam tytuł magistra teologii i stopień naukowy doktora filozofii.       Po przyjęciu święceń kapłańskich 5 czerwca 1954 został profesorem teologii pastoralnej i literatury języka polskiego w Seminarium św. Cyryla i Metodego oraz w St. Mary’s College. W 1983 r. został Naczelnym Kapelanem ZHP.
Do Polski ks. Zdzisław Peszkowski powrócił a stałe w 1989r. W kwietniu 1999 r. został założycielem i prezesem Fundacji „Golgota Wschodu”. Dzięki jego staraniom mogły powstać cmentarze wojskowe w Katyniu, Charkowie i Miednoje, pomniki i miejsca pamięci ku czci polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w wielu miastach w kraju .
Podczas ekshumacji polskich oficerów w latach 90-ych w Katyniu każdą czaszkę osobiście brał      w dłonie, dotykał ją i błogosławił różańcem otrzymanym i poświęconym przez Jana Pawła II.         Z jego inicjatywy rok 1995r. został ogłoszony Rokiem Katyńskim.
26 stycznia 2006 r. Sejm RP przez aklamację przyjął uchwałę popierającą kandydaturę ks. Zdzisława Peszkowskiego do pokojowej Nagrody Nobla.
Zmarł 8 października 2007r. w szpitalu w warszawskim Aninie. Pogrzeb Ks. Zdzisława Peszkowskiego odbył się 16 października 2007r. Liturgii mszy przewodniczył abp Kazimierz Nycz. W uroczystościach uczestniczyli min. Prezydent RP Lech Kaczyński, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prezydent Warszawy , marszałek Sejmu RP . Zgodnie z wolą metropolity warszawskiego abp Kazimierza Nycza spoczął w krypcie w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Na inskrypcji nagrobnej zostało umieszczone harcerskie pozdrowienie „Czuwaj!”.
Ksiądz Zdzisław Peszkowski otrzymał za swą działalność liczne odznaczenia i nagrody. Między innymi;
-Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski-Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
-Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. - Medal ‘Polonia Mater Nostra Est’.
 -Medal Komisji Edukacji Narodowej.-pośmiertnie Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”.
-Złota Odznaka 85-lecia Harcerstwa w Sanoku
Jest  Honorowym Obywatelem wielu miast min ; Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka. Grudziądza ,Krakowa., miasta stołecznego Warszawy , Piotrkowa Trybunalskiego, Białegostoku , Wrocławia, Łomży, Piastowa , Połczyna Zdroju.
Otrzymał tytuły doktora honoris causa: Papieskiego Wydziału Teologicznego-Bobolanum              w Warszawie , Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie.
Tytuły honorowego członkostwa przyznały ks. Zdzisławowi Peszkowskiemu: Katolickie Stowarzyszenia Filmowego im. św. Maksymiliana Kolbego, Fundacja Funduszu Obrony Narodowej, Towarzystwo Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej.
W październiku 2005 ksiądz Zdzisław Peszkowski objął honorowy patronat Hufca ZHP Ziemi Sanockiej w Sanoku.

 


 

  Porady prawne

            W dniu 4.04.2018 r słuchacze UTW w Brzozowie wysłuchali wykładu notariusza Marcina Kubala. Prowadzący wykład przedstawił szeroki zakres zagadnień prawniczych:  - dziedziczenie ustawowe,

                                                                                            - sporządzanie testamentów

                                                                                            - darowizny

Dziedziczenie ustawowe – dziedziczenie według przepisów prawa spadkowego, mające miejsce, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu lub testament jest nieważny albo gdy osoby powołane do dziedziczenia nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami. Dziedziczenie ustawowe może odnosić się do całego spadku albo do jego części. Reguły dziedziczenia ustawowego opierają się na stosunku pokrewieństwa, małżeństwa lub przysposobienia.

W Polsce dziedziczenie ustawowe jest regulowane przepisami Kodeksu cywilnego w księdze czwartej pt. "Spadki"

Testament jest jedynym sposobem rozrządzenia majątkiem na wypadek śmierci. W przypadku braku testamentu mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym, a więc dziedziczeniem przez osoby wskazane w Kodeksie cywilnym. Testament wyłącza dziedziczenie ustawowe, można w nim wskazać osoby spoza kręgu określonego w kodeksie i wówczas to one będą dziedziczyć po spadkodawcy. Osobom, które w ten sposób zostaną pozbawione dziedziczenia, a znajdują się w kręgu spadkobierców ustawowych, przysługuje natomiast prawo do zachowku.
    Najczęściej w testamencie spadkodawca tylko wskazuje osoby, które mają po nim dziedziczyć. Istnieje też jednak odmiana testamentu, tzw. testament z zapisem windykacyjnym, w którym można postanowić, że dana osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku. Nie wchodzi on wówczas w skład masy spadkowej, która przysługuje współspadkobiercom. Przedmiotem zapisu może być:
- rzecz oznaczona co do tożsamości (np. nieruchomość),
- zbywalne prawo majątkowe,
- przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne,
- ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.

    Aby sporządzić każdy testament u notariusza, należy, oprócz danych testatora, podać dane spadkobierców (imiona i nazwiska, imiona rodziców, numery PESEL lub datę i miejsce urodzenia), a jeśli jest ich więcej niż jeden, określić wysokość ich udziałów w spadku.

Bez podatku można przekazać darowiznę dla małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy. Jeśli nie przekracza kwoty 9637 zł, nie trzeba jej nigdzie zgłaszać i wykazywać fiskusowi. Nie musi być przelewana na rachunek, można ją przekazać w gotówce.

 


 

Kresy wschodnie w poezji polskiej

            W dniu 21 kwiecień 2018 słuchacze UTW w Brzozowie wysłuchali przepięknego wykładu  „ Kresy Wschodnie w poezji polskiej „ wygłoszonego przez Panią mgr inż. Zofię Lisik- przewodnika beskidzkiego, pilota wycieczek , instruktora przewodnictwa, właściciela Biura Podróży – Ferias.   Pani Zofia Lisik  jest miłośniczką Kresów  Wschodnich i od wielu lat organizuje wycieczki  na ziemie , które przez wieki należały do Polski i na  których Polska odcisnęła piętno , pozostawiając tam ślady swojego dziedzictwa kulturowego.

            Słuchacze pełni zachwytu i podziwu mogli dzięki wirtualnej podróży  przenieść się na tereny Kresów Wschodnich  i silą wyobraźni  i wyświetlanych slajdów wędrować po  : 

--  miastach zwanych Kresową Atlantydą. Drohobycz – miasto B. Schultza, Truskawiec –uzdrowisko, Borysław – zagłębie naftowe oraz Halicz – dawna stolica Rusi Halickiej i Stanisławów –jeden z głównych ośrodków historycznej Rusi Czerwonej i Galicji Wschodniej.

- -Wołyń – historia krwią pisana!   Zobaczyli szlak męczeństwa i chwały polskiej. Zobaczyli m.in. Włodzimierz Wołyński - dawną stolicę Księstwa Włodzimierskiego, zamek Lubarta w Łucku.

             Słuchacze poczuli  klimat dawnych Kresów. Przypomnieli sobie co pozostało z dawnego wspólnego dziedzictwa Rzeczypospolitej? Ta wycieczka wirtualna  była czymś  wyjątkowym, objazdowa wirtualna wycieczka po Białorusi, śladami wybitnych Polaków.

 Grodno - Stary i Nowy Zamek, cerkiew Gleba i Borysa na Kołoży, Plac Batorego, bazylika katedralna św. Franciszka, dom i pomnik Elizy Orzeszkowej oraz cmentarz katolicki, na którym została pochowana.

 Bohatyrowicz, w których rozgrywa się akcja powieści Nad Niemnem (mogiła Jana i Cecylii oraz Górka Powstańców z 1863r). Dalej miejscowość Wasiliszek, rodzinnej miejscowości Czesława Niemena. Kolejny przystanek to Nowogródek, w którym znajduję się dworek A. Mickiewicza oraz jego kopiec i pomnik, góra Zamkowa i ruiny zamku Mendoga z XIII w. oraz fara, w której ochrzczono Mickiewicza.  Z Nowogródka w kierunku Jeziora Świteź oraz Zosia-miejsca urodzenia A. Mickiewicza.  

 „Szlakiem Radziwiłłów” do Nieświeża, gdzie zachował się zespół pałacowo–parkowy, dawna rezydencja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki” i Miru, z zamkiem wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.  Krótka wizyta w stolicy – Mińsku, zwiedzanie kościoła św. Szymona i Heleny, katedry, cerkwi św. Piotra i Pawła, dworu Wańkowiczów, domu – miejsce kilkunastoletniego pobytu Stanisława Moniuszki, Wyspy Łez.  

 Kosowo Poleskiego, gdzie znajduje się folwark Mereczowszczyzna, gdzie urodził się Tadeusz Kościuszko, Pałac Pusłowskich, kościół św. Trójcy. Kolejny punkt  to Łohiszyn – miasto było w posiadaniu Radziwiłłów, po nich należało do Druckich-Lubeckich. Fundatorem kościoła rzymskokatolickiego w Łohiszynie był książę Albrecht Stanisław Radziwiłł – kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego, starosta piński. Następnie  Pińsk –stolicy Polesia zobaczenie katedry Wniebowzięcia NMP, kolegium jezuickie, związane z osobą św. Andrzeja Boboli, pałac Butrymowiczów i dom Kapuścińskich.  

 Janów Poleski, gdzie męczeńską śmiercią zginął św. Andrzej Bobola. Hruszowa – posiadłość Marii Radziwiczównej.  Kobryń, miejscowość, w której mieszkał Romuald Traugutt.

Brześć: m.in. Twierdzy Brzeska, cerkwi św. Mikołaja, cmentarza wojskowego, Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego.

            Niech umieszczone poniżej fragmenty poezji dotyczącej Kresów Wschodnich będą uzupełnieniem tego bardzo ciekawego wykładu.

 Kresy Wschodnie

Kresy Wschodnie – to bliska kraina,
Ziemia ojczysta wspaniałych ludzi,
Nie najszczęśliwsza ale jedyna,
Której wspomnienie tęsknotę budzi.
Wydała wieszczów i bohaterów,
Walecznych żołnierzy i powstańców,
A przez wieki miliony zesłańców.
Zawsze byli tej ziemi elitą
Wśród większej masy innej ludności.
Nieraz płacili swą krwią obfitą
Najwyższą cenę niepodległości..
Kresy to pola, lasy i łąki
Z fioletem wrzosów i macierzanki:
Wśród nich jaskółki, wrony, skowronki,
Ciche wieczory i jasne poranki.
Kresy- to pasmo górskie i rzeki,
Rozległe puszcze, liczne jeziora
Gdzieniegdzie zamki, które przez wieki
Powstrzymywały marsz agresora.
Lwów i Wilno to centra kultury
I prężne ośrodki naukowe
Cenne zabytki architektury
Mają też inne miasta kresowe.
Są jeszcze stare polskie kościoły
Gdzie jak dawniej brzmi polska modlitwa,
Lecz to już nie Podlasie, nie Wołyń
Ale Białoruś, Ukraina, Litwa…                                        /Walerian Wysocki/

 

Lwów

Moje miasto ukochane,
myśleć chyba nie przestanę.
Jesteś piękny i wspaniały,
narodowi niesiesz chwałę.
Tyle polskich śladów naszych
i kościoły i pałace, kamienice i ulice.       /.../Franciszka Targońska

 


 

Wojna o przełęcze , czyli wojna, której nie było  ????

          W dniu 7 marca 2018 roku UTW w Brzozowie miał zaszczyt wysłuchać wykładu wygłoszonego przez pochodzącego z Grabownicy Starzeńskiej historyka dr hab. Andrzeja Olejkę. Wygłoszony wykład dotyczył działań wojennych na terenie podkarpacia w okresie września 1939 roku.

          We wrześniu 1939 roku Polska padła ofiarą agresji niemieckiej i sowieckiej. W stwierdzeniu tym nie ma oczywiście przekłamania, jednakże historycy rzadko wspominają o trzecim agresorze. Od południa Niemców wspierali wydatnie Słowacy, którzy w ten sposób odpłacali Polakom za zagarnięcie części Spiszu i Orawy kilka miesięcy wcześniej.

        Rankiem 1 września 1939 roku wojska słowackie przekroczyły granicę z Polską.

        W wypowiedzi dla Polskiego Radia słowacki historyk Igor Baka próbował niejako rozgrzeszyć Słowaków i przynajmniej w części wytłumaczyć ich zaangażowanie w wojnę przeciwko Polsce.

 Na wschodzie operowała 3. Dywizja Słowacka, która nacierała w rejonie Jasła oraz na kierunku sanockim.

        Ograniczone działania prowadziło niewielkie słowackie lotnictwo. Odnotowano jeden przypadek powietrznego zwycięstwa słowackiego pilota, któremu udało się zestrzelić polską maszynę.  słowaccy żołnierze nie przejawiali dużej chęci do walki. Prawdopodobnie w wielu miejscach traktowali Polaków nie jako wrogów, lecz jako przyjaciół, którzy znaleźli się po drugiej stronie barykady. To także ograniczało rozlew krwi na odcinku południowym. Świadczą o tym  małe straty obu stron konfliktu.

        Słuchacze mieli możliwość obejrzenia oryginalnych fotografii dotyczących działań z okresu II Wojny Światowej na terenie podkarpacia.

 


 

Najczęstsze  nowotwory  złośliwe

                 

                                 W dniu 28 luty  2018 rok słuchacze UTW  w Brzozowie wysłuchali wykładu wygłoszonego przez

     lek. med. Piotra  Bielenia  na temat -- " Najczęstsze nowotwory złośliwe- epidemiologia, objawy i podstawy diagnostyki. "

Nowotwory złośliwe to grupa chorób, które mogą wywoływać praktycznie każdy objaw podmiotowy lub przedmiotowy. Objawy zależą od lokalizacji nowotworu, jego rozmiarów i wpływu na otaczające tkanki i narządy. Jeśli nowotwór tworzy przerzuty, objawy mogą występować w różnych częściach ciała. W miarę wzrostu nowotworu, może on rozpychać otaczające narządy, naczynia krwionośne i nerwy. Ten ucisk może wywoływać niektóre objawy nowotworu złośliwego. Jeżeli nowotwór znajduje się w szczególnie istotnym miejscu, na przykład mózgu, nawet najmniejszy guz może wywoływać dolegliwości.

Nowotwór złośliwy może wywoływać objawy takie jak: gorączka, zmęczenie lub utrata masy ciała. Może mieć to związek z faktem, że komórki nowotworowe zużywają dużą część energii organizmu lub uwalniają substancje, które mogą zmieniać sposób wytwarzania energii z pożywienia. Nowotwór złośliwy może także powodować reakcję układu immunologicznego wywołującą wspomniane objawy. Czasami komórki nowotworowe uwalniają do krwioobiegu substancje, które wywołują objawy, które rzadko są wiązane z chorobą nowotworową. Niektóre nowotwory złośliwe, na przykład rak trzustki uwalniają do krwioobiegu substancje, które mogą powodować zakrzepy w obrębie żył podudzi. Pewne nowotwory złośliwe płuc wytwarzają substancje, które podnoszą poziom wapnia we krwi, co wpływa na nerwy i mięśnie, powodując osłabienie i zawroty głowy. 

Ogólne objawy nowotworów złośliwych

Pamiętaj, że niżej wymienione objawy nie oznaczają, że chorujesz na nowotwór złośliwy – wiele innych stanów może wywoływać te dolegliwości. Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z poniższych objawów i będzie się on utrzymywał przez dłuższy czas, bądź nasilał, skontaktuj się z lekarzem, by ustalić przyczynę dolegliwości.

Utrata masy ciała o nieznanej przyczynie
Większość osób z nowotworem złośliwym w którymś momencie choroby traci masę ciała. Spadek masy ciała o ponad 5 kg może być pierwszym objawem nowotworu złośliwego. Najczęściej dzieje się tak w przypadku nowotworu złośliwego trzustki, żołądka, przełyku lub płuca.

Ból
Ból może być wczesnym objawem niektórych nowotworów złośliwych, np. w obrębie kości lub jądra. Ból głowy, który nie ustępuje pod wpływem leków, może być objawem guza mózgu. Ból pleców może być objawem nowotworu złośliwego okrężnicy, odbytnicy lub jajnika. W większości przypadków ból spowodowany nowotworem złośliwym ma związek z przerzutami nowotwymi.

Po zakończeniu wykładu słuchacze zadawali  prowadzącemu nurtujace ich pytania dotyczące ich stanu zdrowia.

 


 

Bezpieczny senior

                W dniu 21 luty 2018roku dzielnicowi Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie st.sierż. Agnieszka Drozd            i st. sierż. Paweł Pietryka wygłosili dla słuchaczy UTW w Brzozowie prelekcję na temat: "Bezpieczny Senior- bezpieczeństwo osób starszych "

            Dzielnicowi przedstawili kto wśród społeczeństwa najczęściej pada ofiarą przestępstw. Osoby starsze, często stają się ofiarami oszustów i naciągaczy. Samotne, ufne i pełne troski o bliskich, narażone są w większym stopniu na działania przestępców niż młodzi. Padają ofiarą oszustwa na wnuczka, na policjanta, na hydraulika, gazownika czy pracownika socjalnego.

            Dzielnicowi przedstawili zalecenia Policji, jak nie paść ofiarą oszustów m.in. dotyczące reagowania na podejrzane telefony czy podejrzane wizyty w domu. 

            Po wygłoszonej prelekcji dzielnicowi odpowiadali na zadawane pytania i wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa   w naszym mieście.

 


 

DIETA W OTYŁOŚCI I CUKRZYCY TYPU II

          W dniu 14 lutego 2018 roku słuchacze UTW w Brzozowie wysłuchali kontynuacji wykładu na temat groźnej choroby jaką jest cukrzyca. Wykład wygłosił lek.med. Piotr Bieleń.

          Konsekwencją długo utrzymującej się otyłości i nadwagi są zaburzenia gospodarki węglowodanowej i lipidowej. W efekcie prowadzi to do rozwoju cukrzycy typu 2.Również w cukrzycy typu 1 nadmierny przyrost masy ciała jest zjawiskiem niekorzystnym, zwiększa zapotrzebowanie na insulinę oraz pogarsza wyrównanie metaboliczne. Rozwijający się w związku nadmierną masą ciała zespół „insulino oporności” przyspiesza rozwój chorób sercowo-

naczyniowych. Zasady diety w otyłości i w cukrzycy typu 2 są podobne W obu przypadkach stosujemy dietę z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów. Ilość spożywanych pokarmów zależy od wieku, płci, stanu zdrowia (w tym chorób towarzyszących), aktywności fizycznej pacjenta.

          Należy zjadać 4-5 posiłków. Posiłki należy spożywać o stałych porach i w jednakowych ilościach każdego dnia. Bardzo ważne jest, spożywanie stałej zawartości węglowodanów w poszczególnych posiłkach.

          Należy ograniczyć spożycie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych (smalec, słonina, boczek) i SOK powoduje szybszy wzrost glukozy we krwi.

        UNIKAJ słodzonych napojów gazowanych i niegazowanych, soków      i syropów owocowych.

        Ogranicz picie alkoholu.

        Ogranicz spożywanie soli do jednej łyżeczki dziennie- zamiast soli używaj ziół; bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn, koperek, pietruszka, kminek, mięta, liść laurowy, ziele ang. czosnek, gałka muszkatołowa, sok z cytryny, goździki, cynamon.

Interesujący wykład zakończył się dyskucją i nurtującymi słuchaczy wątpliwościami na temat wyżej wymienionej choroby.

 


 

Historia utworzenia Gimnazjum w Brzozowie 1909-1939

 

          W dniu 7 lutego 2018 r słuchacze UTW wysłuchali wykładu wygłoszonego przez Pana mgr Rosława Pawlikowskiego na temat historii utworzenia Gimnazjum brzozowskiego.

         Szkoła została utworzona decyzją z 7 sierpnia 1909 wydaną przez cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa I jako państwowe gimnazjum z językiem polskim wykładowym. Urzędującym starostą brzozowskim był wówczas Józef Lange.    W 1911 szkoła została przeniesiony do siedziby po szkole ludowej przy ul. Adama Mickiewicza (obok budynku obecnej poczty). Starania na rzecz budowy gmachu gimnazjum w Brzozowie poczynił poseł Stanisław Rymar, któremu 30 września 1925 przyznano tytuł honorowego obywatela Brzozowa, wręczone podczas uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego budynku 25 października tego roku. Budynek był wznoszony od tego czasu i został ukończony w 1931.     Był remontowany od 1986 do 1990.

         Pierwsi absolwenci brzozowskiego gimnazjum ukończyli szkołę w 1917 podczas I Wojny Światowej. Tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i nastaniu II Rzeczypospolitej w styczniu 1919 szkole nadano nazwę Państwowe Gimnazjum w Brzozowie.

         W przeszłości patronem duchowym gimnazjum był św. Stanisław Kostka. Podczas uroczystości jubileuszowych      w 1984 oficjalnym patronem szkoły został król Kazimierz III Wielki, który w 1359 nadał Brzozowowi dokument lokacyjny.

         Wykład zakończył się dyskusją.

 


 

Życie mieszkańców Peru w świetle  misji.

                   

                          W dniu 31 styczeń 2018 roku słuchacze UTW w Brzozowie  wysłuchali wykładu  wygłoszonego                 przez  ks. mgr Marka Szczepańskiego  na temat życia , pracy i warunków mieszkalnych ludności                          wiejskiej i miejskiej w  Peru. Słuchacze UTW mogli również obejrzeć slajdy ilustrujące życie ludności w Peru jak też podziwiać piękno przyrody peruwiańskiej i zabytków .

                       Mogli również zobaczyć miejsce gdzie pracowali i gdzie zostali zamordowani dwaj polscy franciszkanie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski.Obaj duchowni zabici zostali w sierpniu 1991 r. przez maoistowskich terrorystów ze Świetlistego Szlaku. Pracowali wtedy w obejmującej kilkadziesiąt wiosek parafii Pariacoto, w departamencie Ancash, w peruwiańskich Andach, który w owym czasie w dużej mierze kontrolowany był przez lewicowych ekstremistów .

                       Był to bardzo interesujący i pouczający wykład.

 


 

Cukrzyca jako epidemia XXI wieku

 

                              W dniu 24 styczeń 2018 roku słuchacze  UTW w Brzozowie wysłuchali wykładu na temat grożnej choroby jaką jest cukrzyca. Wykład wygłosił  lek. med. Pan  Piotr Bieleń .

Cukrzyca, to choroba, którą już pod koniec XX wieku uważano za epidemię. Obecnie już wiemy, że to także epidemia XXI wieku. Mówiąc o chorobowości w Polsce, to na podstawie danych NFZ, wiemy, że wynosi ona 5,2 proc. naszej populacji.

Liczba chorych stopniowo wzrasta. - Jest to związane z paroma czynnikami. Przede wszystkim z urbanizacją życia, zmianą stylu życia, siedzącym trybem życia, brakiem aktywności fizycznej i złym odżywianiem.

Cukrzyca nie boli i jej  wczesne powikłania także nie. Nie należy jednak tego lekceważyć i kontrolować poziom cukru we krwi a w razie złych wyników udać się natychmiast  do lekarza.

 

 


Zdrowe   odżywianie

 

                    W dniu 17 stycznia 2018 roku słuchacze UTW w Brzozowie wysłuchali wykładu na temat zdrowego odżywiania i zdrowego stylu zycia. Wykład wygłoszony był przez panią mgr Annę Wargacką-dietetyka klinicznego .                                                                                                                                                                             . Słuchacze mieli możliwość zapoznania się z piramidą zdrowego żywienia , która zaleca przykładowy sposób odżywiania a mianowicie spożywaj : tłuszcze roślinne-1-2 razy dziennie; ryby,mięso, rosliny strączkowe-1-2 razy dziennie; nabiał, przetwory mleczne-2-3 razy dziennie; produkty zbożowe najlepiej pełnoziarniste-4-5 razy dziennie; warzywa i owoce -4-5 razy dziennie ok. 400-500 g; pamiętaj o codziennej aktywnosci fizycznej minimum 30 min. Zasady zdrowego zywienia zapobiegają chorobom cywilizacyjnym, ponadto regularne spożywanie posiłków  to ważny element zdrowego odżywiana. Po zakończeniu interesującego wykładu słuchacze mogli wysłuchac wyjaśnień na nurtujące ich pytania i zagadnienia z własnego zakresu powyższego tematu.

 


 

Święty Andrzej Bobola - Patron Polski

            W dniu 10 stycznia 2018 słuchacze UTW w Brzozowie wysłuchali niezwykłego wykładu wygłoszonego przez   ks.Prałata -proboszcza parafii Strachocina Józefa Niżnika. Wykład obejmował swym tematem:

 - życiorys św. Andrzeja Boboli                                                                                                                                        - męczeńską śmierć                                                                                                                                                          - kult św. Andrzeja Boboli

Św. Andrzej Bobola żył w niespokojnych czasach na przełomie XVI i XVII wieku w Europie rozdartej podziałami religijnymi i politycznymi. Toczyły się wtedy wojny religijne. Bóg   i Jego Kościół wykorzystywany był do osiągania politycznych wpływów.  Taka sytuacja powodowała osłabienie jedności Kościoła. Bardzo wielu wiernych siłą wcielonych do Cerkwi z powrotem powracało do wspólnoty Kościoła Katolickiego. Jednym z głównych promotorów nawróceń na Polesiu był nasz patron.   Andrzej Bobola urodził się w 1591 roku. W 1611 roku wstąpił do nowicjatu jezuitów w Wilnie. Studiował na założonej przez jezuitów Akademii Wileńskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1622 roku.

Apostołował w Wilnie, Pułtusku, Nieświeżu, Warszawie, Łomży a następnie przez wiele lat w Pińsku. Spełniał funkcje przełożonego i wychowawcy. Zawsze starał się dbać o ubogich, wspierał chorych, odwiedzał więźniów.

Nasz Święty na co dzień doświadczał trudów misjonarskiej działalności. W ostatnim okresie swojego życia był zawsze w drodze. Cały pochłonięty był misją głoszenia Ewangelii. Troszczył się o wychowanie młodzieży, pocieszał strapionych, niósł ulgę chorym. W 1657 roku poniósł śmierć męczeńską w Janowie Poleskim całkowicie oddany Bogu.

Papież Jan Paweł II pisał o ekumenizmie męczenników. Oni powrócili w XX wieku,  a z nimi powrócił  św. Andrzej. Powrócił po swojej pośmiertnej długiej tułaczce do Ojczyzny w pamiętnym 1938 roku. Bóg chciał przez niego umocnić naszych Rodaków w obliczu prób, jakie na nich czekały w czasie II wojny światowej i w okresie komunistycznego zniewolenia. Powrócił św. Andrzej i pozostał Patronem naszej trudnej wolności, która nieustannie domaga się ofiarnego życia! Na początku XIX wieku przepowiedział on odzyskanie niepodległości Polski po wielkiej wojnie. Nastąpiło to po całym wieku oczekiwania, trudu i modlitwy pełnej nadziei, w 1918 roku. Od 16 maja 2002 r. św. Andrzej Bobola jest drugorzędnym patronem Polski. Jego sanktuaria znajdują się w Warszawie i w Strachocinie na ziemi sanockiej, gdzie się urodził.

 

"Życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia,
odpoczynku w rodzinnym gronie
oraz pasma sukcesów
i spełnienia najskrytszych marzeń
w nadchodzącym Nowym Roku".

Życzy Zarząd UTW

 

 


 

Spotkanie opłatkowe

 

           W dniu 13.12.2017 słuchacze U T W w Brzozowie wysłuchali prelekcji na temat -                                  " Boże Narodzenie-zwyczaje , tradycje i obrzędy"  wygłoszonej przez ks. mgr Marka Szczepańskiego wikariusza parafii brzozowskiej .                                                                                                                                         Tematyka wykładu mimo, że znana wszystkim słuchaczom, jednak przedstawiona na bardzo wysokim poziomie wiedzy religijnej rozszerzyła spojrzenie na temat przeżycia duchowego Świąt Bożego Narodzenia.  Słuchacze mogli dowiedzieć się  również jakie są zwyczaje i tradycje zarówno w Polsce jak też w państwach Europy i  Świata.                                                                                                                                                Spotkanie zakończyło się dzieleniem opłatkiem i składaniem wzajemnych życzeń świątecznych  oraz noworocznych w radosnej i przyjaznej atmosferze.

 

 


Choroby  tarczycy

 

        W dniu 5.XII. 2017 słuchacze U T W  w Brzozowie wysłuchali wykładu wygłoszonego przez endokrynologa lek. med. Pana Jerzego Kuczmę na temat " Choroby tarczycy- leczenie i profilaktyka " 

Choroby tarczycy polegają na:

- nadmiernej lub niedostatecznej produkcji hormonów- mówimy wtedy o niedoczynności  lub nadczynnosci tarczycy.

- powiększenie tarczycy co wykrywamy w badaniu ultrasonograficznym ( USG) dokonujac pomiaru objętosci tarczycy.

- obecność guzków (guzów) tarczycy, kiedy tarczyca nie jest zbudowana z prawidłowej tkanki

Guzki i powiększenie tarczycy zazwyczaj nie wywołują żadnych objawów. W przypadku dużego (ale naprawdę dużego) powiększenia tarczycy mogą wystąpić duszności i uczucie ucisku w okolicy szyi oraz trudności w połykaniu. Guzek tarczycy może być przyczyną omówionej niżej nadczynności tarczycy, niekiedy ma podłoże nowotworowe.

Nadczynność tarczycy – nadpobudliwość, spadek masy ciała, ciągła szybka akcja serca, czasami osłabienie mięśni i biegunki.

Niedoczynność tarczycy – wysuszenie skóry (zwłaszcza na łokciach i kolanach), obrzęki, wzrost masy ciała (ale nie zawsze ilości tkanki tłuszczowej), zaparcia, osłabienie i przede wszystkim objawy depresji, a także pogorszenie sprawności intelektualnej. U osób w starszym wieku, u których współwystępują choroby układu sercowo-naczyniowego, nierzadko pierwszą manifestacją niedoczynności tarczycy jest nasilenie objawów niewydolności krążenia.

Warto kolejny raz podkreślić, że objawy niedoczynności/nadczynności tarczycy są następstwem nieprawidłowego stężenia hormonów.

Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy mogą powodować u kobiet zaburzenia cyklu miesiączkowego, a co za tym idzie – niepłodności.

W zakładce  " Galeria zdjęć " do wglądu plakaty dotyczace objawów chorób tarczycy. Wyład zakończyl się różnorodnymi pytaniami słuchaczy do prowadzącego wykład lekarza , który udzielił wszystkim wyczerpujących temat odpowiedzi.

 


 

" Funkcjonowanie uzdrowisk w Polsce i na Podkarpaciu."

           W dniu 29 listopada 2017r wykład dla słuchaczy UTW w Brzozowie przeprowadziła Pani dr Małgorzata Buczek-Kowalik  wykładowca Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na początku XXI wieku na świecie wzrosło zainteresowanie ludzi własnym zdrowiem oraz poprawą samopoczucia fizycznego     i psychicznego powiedziała na rozpoczecie wykładu Pani Buczek-Kowalik. Ponadto XXI wiek to rozwój turystyki zdrowotnej oraz turystyki uzdrowiskowej. Oprócz tego istotny wpływ na rozwój i popularność ruchu uzdrowiskowego jest fakt starzenia się  społeczeństwa zarówno w Polsce jak i na świecie. Nową grupą kuracjuszy jest pojawienie się ludzi młodych. Osoby te zaiteresowane są nie tyle lecznictwem uzdrowiskowym, ale raczej profilaktyką , zabiegami relaksacyjnymi, regenerującymi oraz upiększającymi. W związku z tym uzdrowiska "zmuszone" zostały do kreowania nowego produktu  uzdrowiska tak aby dany obiekt był dostosowany do aktualnych potrzeb. Obecnie w Polsce mamy 45 uzdrowisk  działających w oparciu o przepisy ustawy.      Warunkiem przydatności środowiska do dzialalności uzdrowiska jest:

 - klimat i mikroklimat                                                                                                                                                       - wody mineralne  i termalne                                                                                                                                             -  gazy lecznicze                                                                                                                                                                 -  peloidy                                                                                                                                                                           -  ozokeryt                                                                                                                                                                         -  woda morska                                                                                                                                                                   -  krajobraz                                                                                                                                                                                     Uzdrowiska karpackie w swojej działalności leczniczo-rehabilitacyjnej wykorzystują klimat i mikroklimat, wody mineralne   i termalne, peloidy, ozokeryt. Na terenie Podkarpacia popularne miejscowości sanatoryjne to: Horyniec Zdrój, Iwonicz Zdrój, Rymanów Zdrój, Polańczyk. Ponadto dr Malgorzata Buczek-Kowalik przedstawiła krótką charakterystykę uzdrowisk w Polsce, ich położenie, warunki klimatyczne, atrakcje turystyczne                        i krajoznawcze, a przede wszystkim profil lecznictwa w jakim się specjalizują. Wykład zakończył się dyskusją związaną z tą tematyką.

 


 

Troszczmy się o naszą planetę

 

       W dniu 22 listopada 2017r słuchacze UTW w Brzozowie wysłuchali wykładu wygłoszonego przez             Panią dr inż. Izabelę Cichocką - wykładowcę Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie na temat ochrony środowiska i zastosowania metod statystycznej analizy wielowymiarowej do badań konsumenta żywności. Metoda dotyczy psychologicznych zachowań konsupcyjnych w kontekście motywacji i sklonności do zakupów oraz spożywania żywności wytwarzanej przez ekorolnictwo. Ponadto przedstawiony został temat dotyczący oceny jakości i poziomu życia mieszkańców województwa podkarpackiego. Wykład zakończony został dyskusją na temat " jak zatroszczyć się możemy o naszą planętę Ziemię". Wspólnie wypracowaliśmy następujące wnioski:

- dbać o przyrodę i docenić jej piękno

- segregować odpady, wrzucać śmieci do kosza (nie spalać)

- oszczędzać wodę, energię elektryczną

- jeśli to tylko możliwe to przemieszczać się rowerem lub pieszo

- uświadamiać innym jak ważna jest ekologia, że nasza planeta z roku na rok jest coraz bardziej zniszczona zanieczyszczeniami  i ulega zmianie przez rozwój technologii.

 

 


Pierwsza pomoc dla poszkodowanych....

 

            W dniu 8 listopada 2017r słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Brzozowie w Brzozowskim Domu Kultury  obejrzeli pokaz i instruktaż udzielania "pierwszej pomocy przedmedycznej" przedstawionej przez uczniów Liceum Ekonomicznego w Brzozowie.  Pierwsza pomoc w nagłych przypadkach to proste zabiegi medyczne wykonywane na miejscu wypadku i w nagłych chorobach zagrażających życiu lub zdrowiu , przed przejęciem opieki nad chorym przez lekarza. Pierwszej pomocy udzielają osoby często bez wykształcenia medycznego, lecz odpowiednio przeszkolone. W większości przypadków rannego nie powinno się ruszać, chyba że znajduje się         w płomieniach,     w niebezpiecznej pozycji  lub topi się. 
W powyższym pokazie wzięło udział 15 uczniów LE przygotowanych przez nauczycieli : Pana mgr Bogusława Lidwina i Panią  mgr Justynę Leszek-Czubską.

Młodzież przygotowała pokaz z następujących zdarzeń w których uczestniczyło siedmioro poszkodowanych:  złamania i urazy, zatrzymania krążenia i oddechu(zawał), zadławienia, epilektyk, diabetyk, omdlenie.

Pokaz pozwolił poznać słuchaczom UTW , obowiązujące techniki udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym,    a młodzieży utrwalić wcześniej nabyta wiedzę i umiejętności.

 


ZUS  dla seniora.

W dniu 25 października 2017 słuchacze UTW w Brzozowie wysłuchali wykładu wygłoszonego przez pracowników ZUS oraz Kierownika Inspektoratu ZUS w Brzozowie Pana Roberta Sokołowskiego. Tematem wykładu były sprawy dotyczące aktualnych zasad wypłacania rent        i emerytur.Omówiony został obniżony wiek emerytalny, od czego zależy wysokość emerytury      i renty,sprawy waloryzacji świadczeń. Omówiono wskaźniki najniższych emerytur i rent, dodatki do tych świadczeń oraz limity dla osób które dorabiają będąc na emeryturze. Przedstawiono przepisy  w sprawie orzeczeń lekarskich i  różnicę pomiędzy stwierdzeniem niezdolność do pracy a niepełnosprawnością.

 


Wykład- motyw lustra....

W  dniu 18.10.2017 słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali  wykładu na temat "Motyw lustra w sztukach plastycznych na przestrzeni wieków". Wykład wygłosiła Pani mgr Beata Bałut - historyk sztuki.

Lustra inspirowały dawnych mistrzów malarstwa. Umieszczenie lustra „w obrazie” było nie tylko pretekstem do pokazania piękna i realizmu odbicia. Umożliwiało także eksperymentowanie z optyką. Zjawisko odbicia natury w lustrze było fascynujące, ponieważ artyści w zwierciadle widzieli dokładny obraz. W sztuce renesansu motyw lustra był traktowany jako odbicie realnego, rzeczywistego świata, w baroku zaś występowała różnica między rzeczywistością, a fikcją oraz między przedmiotem i jego odbiciem. W baroku lustro stało się symbolem vanitas, ponieważ ukazywało obraz nieprawdziwy, mylący, zmienny, niestały. W sztuce współczesnej motyw lustra wykorzystują artyści i architekci. Lustrzane instalacje, rzeźby i budowle powstają w różnych miejscach świata, coraz bardziej zaawansowane technicznie i przeczące prawom fizyki, dzięki temu coraz bardziej magiczne. Dla artystów medium, dzięki któremu optyka nabiera cech magicznych i przenosi widza w światy paralelne.

 


Napisali o nas: 

Portal Brzozowiana

Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował kolejny rok!

 

fot.brzozowianafot.brzozowiana

5 października w sali gimnastycznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Brzozowie, kolejny rok zainaugurował Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jak podczas zebrania powiedziała Prezes Ewa Toczek; uniwersytet to nie tylko zajęcia dla studentów "50+", ale również nawiązane przyjaźnie oraz aktywnie wspólnie spędzony czas. Zajęcia uniewersytetu obejmują bowiem m.in. sferę językową, informatyczną a nawet sportową, w tym roku uczesniczyć będzie już 78 słuchaczy - a napływają wciąż zgłoszenie kolejnych chętnych seniorów (i nie tylko!). Na inaugurację zebrani mogli wysłuchać wykładu dra Mariusza Kaznowskiego o symbolice Maryjnej na wybranych przykładach oraz porozmawiać przy kawie i ciastku. Teraz fotogaleria, wkrótce videorelacja z inauguracji. Zapraszamy! eMWu.


Portal RY-SA

Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Brzozowie

OPUBLIKOWANO: 5 PAŹDZIERNIKA 2017 | CZYTANO: 488

W dniu 5 października 2017r w Brzozowie odbyła się inauguracja roku akademickiego 2017/2018 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Brzozowie. Uroczystości rozpoczęto Mszą Św. w Kolegiacie Brzozowskiej, którą celebrował ks. Łukasz Staszewski.

Stowarzyszenie o nazwie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Brzozowie powołano na zebraniu założycielskim w dniu 12 lipca 2017 r i zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Przez trzy semestry od lutego 2016 roku działaliśmy pod egidą Sanockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sanoku jako Filia w Brzozowie.

Działalnością swoją obejmujemy powiat brzozowski , siedziba UTW mieści się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Brzozowie. W uroczystości inauguracyjnej zaszczycili swą obecnością: Prezes UTW w Sanoku Andrzej Pańko, Wiceprezes UTW w Sanoku Czesława Kurasz, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Brzozowie Pani Dorota Kamińska, Kierownik Inspektoratu ZUS w Brzozowie Pan Robert Sokołowski, Dyrektor Muzeum Brzozowskiego Pan Mariusz Kaznowski oraz szerokie grono słuchaczy UTW.

Uroczyste otwarcie oraz przebieg uroczystości prowadziła Prezes Ewa Toczek, która była inicjatorką utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Brzozowie.

Dyrektor Muzeum dr Mariusz Kaznowski wygłosił wykład inauguracyjny na temat: „Symbolika maryjna w wizerunkach z sanktuariów południowej części województwa podkarpackiego”.

Rok akademicki 2017/18 został rozpoczęty i słuchacze znowu mogą realizować swoje życiowe pasje, rozwijać talenty na wielu płaszczyznach. Brzozowscy słuchacze UTW wiedzą, jak skutecznie działać, reprezentować swoje środowisko
oraz skupiać się wokół wspólnych celów, a przy tym doskonale się bawić. Życzymy satysfakcji i wielu sukcesów.