• Bezpieczne wakacje

        •  

          Przed Wami czas wakacyjnego odpoczynku, czas zabawy, wyjazdów, relaksu i wspaniałych przygód. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominaj jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracaj uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia. Przyswój sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji. Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza i to znacznie, możliwość stania się ofiarą.

          1. Wyjeżdżając lub wychodząc z domu zawsze pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas. Zostaw wszystkie możliwe numery telefonów – swoje i przyjaciół.
          2. Pilnuj zawartości portfela – pieniędzy, kart, dokumentów.
          3. Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Nigdy nie przyjmuj napojów od nieznanych lub mało znanych Ci osób.
          4. Nigdy nie wybieraj się na dyskotekę sam – zawsze w gronie znajomych.
          5. Zadbaj o to, aby z dyskotek, ognisk, spotkań nie wracać samotnie tylko w grupie lub poproś rodziców lub rodzeństwo o transport.
          6. Wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Pamiętaj, że mitem jest, iż „dopalacze” pomagają w dobrej zabawie. Pamiętaj, że nie istnieje bezpieczne branie narkotyków.
          7. Dobra zabawa nie musi oznaczać nadużywania alkoholu. Pamiętaj, że po spożyciu alkoholu nasila się tendencja zachowań ryzykownych, niebezpiecznych dla Twojego zdrowia i życia.
          8. Chroń się przed słońcem. Bezpiecznie korzystaj z kąpieli słonecznych, używaj kremów z filtrem UV, noś czapki i okulary.
          9. Uważaj nad wodą, kąp się tylko w miejscach oznaczonych, pod nadzorem ratowników. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz. Nigdy nie pływaj po alkoholu lub narkotykach.
          10. Naucz się podstaw ratowania życia lub przypomnij je sobie. Szybka i prawidłowa reakcja może uratować czyjeś życie. Dlatego warto umieć resuscytację krążeniowo-oddechową. Wiedzieć, jak i kiedy ułożyć ciało w bezpiecznej pozycji. Co zrobić w przypadku omdlenia, krwotoku, zatrucia, oparzenia, porażenia prądem, zachłyśnięcia, skaleczenia czy zwichnięcia lub złamania kończyny.
          11. Pamiętaj o numerach alarmowych. W sytuacji zagrożenia Twoja pamięć może Cię zawieść. Dlatego zapisz numer alarmowy 112 w telefonie albo na kartce, którą cały czas będziesz przy sobie nosić. Gdy Ty lub ktoś inny znajdzie się w niebezpieczeństwie, zadzwoń po pomoc. Poinformuj dyspozytora, w jakim stanie jest osoba poszkodowana i gdzie się znajduje.

          Wszystkim Uczniom  życzymy bezpiecznych, słonecznych i niezapomnianych wrażeń  tegorocznych wakacji !!!

          Do zobaczenia we wrześniu.