• Motywacja do nauki

        • Jak się  motywować do nauki?

             Żeby zrozumieć ludzkie życie, trzeba poznać nie tylko to, co człowiek robi, ale i to czego świadomie nie zrobił. Ten jest mądry kto nie traci czasu na pogoń za tym do czego nie jest powołany. A ten jest mądrzejszy, kto  z pośród rzeczy które może zrobić  dobrze, wybiera i rozsądnie stara się zrobić tę najlepszą. ( Gladstone) - psychologia sukcesu.

          Żeby wygrać jakiekolwiek zawody, musisz nie tylko trenować, ale także brać w nich udział.
          Twoja przyszłość to nie tylko miejsce, do którego zmierzasz. To także miejsce, które tworzysz.
          Każdy problem zawiera w sobie także obietnicę poprawy.
          To najpiękniejsza nagroda w naszym życiu: nikt nie może naprawdę pomóc innej osobie, nie pomagając samemu sobie jednocześnie.

          To tylko kilka aforyzmów –złotych myśli które powinny Wam towarzyszyć na co dzień podczas nauki, pracy, w naszym życiu. Na pewno macie też swoje.

          Aby żyć zdrowo i normalnie, w pełni po ludzku, musimy dokonywać nieustannego wysiłku, musimy wciąż na nowo przebijać nasze dotychczasowe horyzonty, przywłaszczając sobie coraz to nowe połacie świata, zmieniając i naprawiając ten nasz świat czy chociażby patrząc nań coraz to nowym spojrzeniem. […]

          Motywacja jest tym, co pozwala zacząć. To nawyk jest tym, co pozwala wytrwać  w działaniu. Najważniejsze jest wyrobienie w sobie tego nawyku!

          Czasem wystarczy wprawić się w odpowiedni nastrój, a motywacja pojawia się sama. Jeżeli chcecie ją poczuć  to zapomnijcie o rzeczach, które przynoszą natychmiastową satysfakcję. Skupcie się na nagrodzie oddalonej w czasie, poczujcie ,że po prostu musicie zagryźć zęby     i działać, bo robicie to dla jakiegoś większego celu i to, że teraz pocierpicie to  zaowocuje w Waszej przyszłości.

          No bo jak zmotywować się do NUDNEJ nauki, do siedzenia przy biurku, do przepisywania notatek,  do czytania ich i powtarzania w koło.

          Jest tyle na ten temat książek, artykułów, blogów i wykładów. Wy sami uczestniczyliście nie raz na lekcjach wychowawczych na ten temat.

          Uczniowie  szukają prostych rozwiązań, szukacie gotowych recept- “jak się mam szybko nauczyć słówek, jutro mam kartkówkę i nie umiem, jak przygotować się w jeden dzień do sprawdzianu”. Jeśli szukacie prostych rozwiązań w tej kwestii to mówię wprost –musicie się wysilić, musicie wziąć książkę, notatki, musicie zacząć coś robić i  musicie zacząć planować naukę.    

             Dziecko zanim zacznie chodzić stawia pojedyncze kroki, zanim nauczy się czytać musi poznać wszystkie litery i tak dalej… Tak samo jest z motywacją do nauki. Często słyszę po co się uczyć przecież można znaleźć wszystko Internecie? Można, ale zauważcie jaki przekaz ma człowiek, który staje przed Wami i mówi wszystko z pamięci, robi to swobodnie bez stresu, potrafi zaciekawić Was swoją pasją, energią do pracy. Staje przed Wami nasz absolwent , który osiągnął sukces w swoim życiu zawodowym, co usłyszycie od niego- trzeba się uczyć, trzeba się rozwijać, trzeba się pokazywać, zdałem maturę, dostałem się na studia, robię to co lubię i jeszcze mi za to dobrze płacą.

          Ciągłe zniechęcanie się, narzekanie, że tego jest dużo , nie dam rady, nie zdążę, do niczego nie prowadzi, pogłębia tylko Wasze zaległości, pojawiają się złe oceny, co zniechęca Was jeszcze bardziej do nauki i stresuje.

          Mój przekaz jest prosty: Nie zmotywujecie się do nauki, jeśli Wasze długie godziny przed biurkiem są nudne i męczące. Zmusicie się do niej  ze stresu, z obowiązku, pod wpływem presji. A może być przyjemniej, szybciej i łatwiej. Porad jest wiele- te są przyswajalne i zrozumiałe. Może warto je przeczytać i wdrożyć u siebie.

          Sześć prostych sposobów aby się zmotywować do nauki (JakSięUczyc.pl)

          1. Znajdź ważne powody do nauki.

          Nigdy nie będziesz naprawdę zmotywowany do nauki jeśli nie będziesz wiedzieć po co i dlaczego się uczysz. Po co wybrałeś liceum?- przecież trzeba się dużo uczyć. Chodzi o to abyś zrozumiał prawdziwą wartość nauki i jej wpływ na poprawę Twojego przyszłego życia. Jeżeli nawet w tej chwili wydaje Ci się , że dana wiedza nie jest Ci potrzebna, to błąd, ona kiedyś zostanie wykorzystana przez Ciebie np. podczas egzaminu, na zajęciach na studiach, podczas wyjazdu za granicę(języki obce), czy w gronie znajomych będziesz mógł się wypowiedzieć na dany temat bo coś  już wiesz.

          Zadanie: Stwórz  listę  korzyści płynących  z nauki(po co , dlaczego, co mi to da).

          1. Ucz się w przyjaznym miejscu.

          Ucz się przy naturalnym świetle, a po zmroku przy żarówkach o ciepłej barwie.

          Siedź prosto, przy biurku. Nie zbliżaj się do pozycji leżącej, bo zaśniesz. W łóżku to pewne! ;)

          Przewietrz pokój, w którym będziesz się uczył.

          Kontroluj temperaturę. Wiosną zwykle nie ma tego problemu, ale zimą uważaj, by nie zrobić sauny w pokoju. Zbyt wysoka temperatura nas rozleniwia.

          Zrób porządek w pokoju i na biurku. Oczywiście nie wyciągaj teraz papierów z szuflad, żeby je poukładać. Nie zaczynaj też oglądać starych pamiątek. To zgubne! Posprzątaj tylko to, co znajduje się na wierzchu, co rozprasza Twój wzrok.

          Telefon wycisz lub wyłącz, bo częste dzwonki tylko Cię rozpraszają.

          Przygotuj kartkę na której będziesz zapisywać przychodzące Ci do głowy zadania i myśli. Po to byś nie rzucał się do innych zadań podczas nauki.

          Jedz dobrze, ale nie przejadaj się. Twój mózg ma się koncentrować na nauce, a nie na trawieniu.

          Nie jedz zbyt wielu słodyczy. Ja wiem, że podczas nauki, aż kusi, żeby uprzyjemnić sobie życie! Cukier powoduje przypływ energii, ale później jej gwałtowny spadek, który może zakończyć Twoją naukę.

          Pij wodę. Bez niej już po chwili poczujesz się ospałe.

          Zadanie: Sprawdź, czy Twoje miejsce pracy ma podobne standardy.

          1. Stwórz system nagród.

          Trudno się zmotywować kiedy na horyzoncie nie widać żadnych nagród. Nagrody będą paliwem dla Waszych długoterminowych celów np. zaliczę sprawdzian, słówka z języków, zdam egzamin. Jeżeli to Ci się uda to zaszalej- uczcij to z przyjaciółmi, rodziną. To jest czas Twojego sukcesu, ciesz się nim! Szczególnie gdy kosztowało Cię to wiele wysiłku.

          1. Ucz się z innymi.

          W grupie siła, pamiętaj, że warto pracować i komunikować się z rówieśnikami, wymieniać się notatkami, spostrzeżeniami, powtarzać wspólnie materiał, rozmawiać o lekturze i najważniejsze możecie to robić zdalnie. Ważna jest też zdrowa rywalizacja, ale pamiętajcie, że może obok Was jest kolega któremu można pomóc, coś wytłumaczyć, podpowiedzieć- Ty się też przez takie działanie uczysz.

          1. Wprowadź poranną rutynę.

          To, w jaki sposób rozpoczniesz poranek, może zdeterminować cały Twój dzień. Jeżeli rozpoczniesz dzień od czegoś inspirującego to później będziesz zmotywowany i bardziej produktywny. Jeżeli od rana będziesz narzekać tylko na to co cię czeka( sprawdzian, kartkówka, szkoła, stres, zadania) to prawdopodobnie utoniesz w morzu rozpaczy.

          Zadanie: Zastanów się jaka poranną rutynę możesz wprowadzić aby być bardziej zmotywowanym i skupionym (planowanie zajęć, ćwiczenia fizyczne, czytanie, prowadzenie bloga , czy pamiętnika).

          1. Stwórz mapę marzeń.

           

          Każdy z nas posiada indywidualne wyzwalacze motywacji - tak zwaną Mapę Marzeń. To kolaż inspirujących słów, prostych rysunków, zdjęć, cytatów, zaprojektowanych tak aby Cię motywowało do nauki i ułatwiało skupienie na celach.

           

          Zadanie: Znajdź  czas aby zrobić taką Mapę Marzeń i powieś ją w widocznym miejscu w swoim pokoju.

           

          Pamiętaj, wszystko jest możliwe! Wczorajsze marzenia to dzisiejsza rzeczywistość.

          Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w realizację swoich marzeń.