• Krótka historia zajęć z arduino
      • Krótka historia zajęć z arduino

      • 08.07.2019 16:29
      • Zajęcia z Arduino rozpoczęły się w naszej szkole w roku szkolnym 2015/2016
      • Zajęcia z Arduino rozpoczęły się w naszej szkole w roku szkolnym 2015/2016 z inicjatywy Pana wicedyrektora Ryszarda Pieniążka. Zajęcia prowadzone są na kółku informatycznym szczególnie skierowanym do uczniów klas pierwszych. Uczniowie klas drugich w pierwszym roku szkolnym na podstawie Arduino uczyli się podstaw programowania takich jak instrukcje warunkowe, pętle czy funkcje. Pozwoliło to realizować podstawę programową w ciekawy dla uczniów sposób – to co uczniowie zapisali w programie mogli w realny sposób zobaczyć na migających diodach, zobaczyli jak działają przeróżne czujniki, jakie informacje potrafią przekazywać i co można z nimi zrobić. Okazało się, że zarówno Arduino, jak i mechanika czy elektronika nie były obce niektórym uczniom. Na uwagę zasługuje działalność Dominika Draguły (matura 2017), który miał mnóstwo różnych pomysłów na wykorzystanie platformy Arduino i  podzespołów z nią współpracujących. Jednym z bardziej zaawansowanych projektów Dominika była drukarka 3D całkowicie przez niego wykonana i zaprogramowana. Wśród pierwszaków udało się rozbudzić zainteresowanie szczególnie u trzech uczniów – Michał Schmidt, Patryk Rymarowicz i Bartosz Bocoń (matura 2018). Stworzyli oni zespół, który już co roku projektował i wykonywał różne roboty oparte na Arduino. Bartosz wykazywał niezwykłe umiejętności mechanika, domeną Michała było programowanie, Patryk natomiast, nie ujmując mu wiedzy i umiejętności, to urodzony przywódca grupy. W tym roku powstały pierwsze projekty takie jak: alarm włączający się podczas otwierania drzwi, samochód zbudowany z klocków, który posiadał czujniki odległości. Już w pierwszej klasie chłopcy na tyle wnikliwie zdołali poznać możliwości platformy i podzespołów z nią współpracujących, że postanowili zbudować pojazd z czujnikami omijający przeszkody.

        W roku szkolnym 2016/2017 zajęcia z robotyki były prowadzone w klasie pierwszej jako innowacja pedagogiczna „Od problemu do rozwiązania – programowanie Arduino”. Z klas pierwszych w zajęciach uczestniczyli: Filip Błądziński, Dawid Draguła, Filip Pieniążek, Maciej Rzepka, Piotr Suchorabski. Filip Pieniążek zasługuje na szczególną uwagę. Jeszcze gdy był uczniem gimnazjum powstawały jego pierwsze roboty. Jego duża wiedza z fizyki i zdolności mechanika na pewno były mu w tym pomocne. Razem ze wspomnianą trójką, która była już w klasie drugiej wytrawiali nawet swoje płytki mikrokontrolera. Efekty pracy kółka można było zobaczyć na Dniach Otwartych, które odbyły się w marcu 2017 roku. Michał, Patryk i Bartosz zaprezentowali pojazd omijający przeszkody, roboty sumo sterowane pilotem od rzutnika oraz platformę pokazującą wyniki walki tych robotów. Filip zaprezentował skonstruowane ramię robota, równocześnie czynnie udzielając się na pokazach fizycznych. Inne projekty uczniów to między innymi gra w kolory (Maciej R. i Piotr S.), głośnik wygrywający zaprogramowane melodie (Dawid D.). Dni Otwarte kończą pewien etap prac równocześnie rozpoczynając kolejny z nowymi pomysłami. W tym czasie rewelacyjna czwórka rozpoczęła pracę nad budową drona.

        Kolejny rok to kolejne osoby, które pojawiają się na kółku. Z klas pierwszych w kółku uczestniczyli: Dominika Dąbrowska, Adrian Cwynar. W tym roku trwają prace nad konstrukcją i oprogramowaniem drona. Prezentacja latającego drona, która odbyła sie w marcu 2018 roku, była okupiona wieloma godzinami pracy nad nim i próbami lotów. Chłopcy pracowali także z czytnikiem kart kodowych. Przy wejściu do pracowni 102 pojawił się alarm, który można było wyłączyć za pomocą karty RFID. Maciej Rzepka, Piotr Suchorabski i Filip Pieniążek skonstruowali „bezużyteczne pudełko”. Zostały skonstruowane pojazdy takie jak: line follower (Filip P.), pojazd sterowany podczerwienią (Dominika D. Adrian C.), pojazd sterowany za pomocą telefonu komórkowego (Filip B.).

        W roku szkolnym 2018/2019 na kółku informatycznym pojawiało się nawet 15 osób. Niektóre z tych osób poznały podstawy pracy z Arduino i nie chciały włączać się w konkretne projekty, inni „połknęli bakcyla”, a wyniki ich pracy można było zaobserwować na Dniach Otwartych w marcu 2019 roku. Największym projektem wykonanym przez klasy pierwsze był ”inteligentny dom”. W makiecie domu zostały zamontowane czujniki, drzwi, rolety, wiatrak, głośnik. Drzwi oraz rolety działały na podczerwień, czujnik ciepła uruchamiał wiatrak, natomiast czujnik natężenia światła był odpowiedzialny za zaświecenie/gaśnięcie diód zamontowanych przed domem. Domek posiadał także dzwonek do drzwi, który uruchamiał głośnik wygrywający znaną melodię. Największy udział w pracach nad inteligentnym domem mieli Jakub Szczepek, Hubert Sabik, Przemysław Wacek oraz Jakub Cecuła. Jakub Sz. zamontował alarm do drzwi pracowni 102, który można było wyłączyć tylko po naciśnięciu odpowiedniego kodu. Filip Pieniążek (matura 2019) zaprezentował swoje projekty takie jak: maszynę sortującą m&ms na podstawie ich kolorów, "barmana", który po wybraniu odpowiedniego programu miesza napoje oraz samochód, który posiadał trzy funkcje: line followera,  pojazdu omijającego przeszkody oraz pojazdu sterowanego pilotem. Filip skonstruował także działo magnetyczne. na pokazy fizyczne.

        Na tym nasza przygoda z robotami się nie kończy. Uczniowie nie ustają w pomysłach co można jeszcze zrobić korzystając z mikrokontrolera Arduino. W najbliższych latach będziemy te pomysły w miarę możliwości realizować angażując kolejne roczniki w nasze prace.

      • Wróć do listy artykułów