• Podsumowanie programu profilaktycznego "Różowa Wstążeczka"

• 30.10.2023
        • Podsumowując realizację programu profilaktycznego "Różowa Wstążeczka" szkolne Koło Wolontariatu przygotowało ulotki dla młodzieży celem rozpowszechniania wiedzy o badaniach mammograficznych wśród wszystkich Pań związanych z naszą społecznością szkolną.

Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. Ks. B. Markiewicza informuje, że od 1 listopada istnieje możliwość wykonania bezpłatnych profilaktycznych badań mammograficznych dla Pań w wieku 45-74 lata, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat i nie były leczone z powodu raka piersi.

Od 3 listopada można będzie zobaczyć na badaniach Panie z I LO. Zachęcamy wszystkie Panie, w szczególności mamy i babcie naszych uczniów, do badań.

• Pielgrzymka Maturzystów

• 30.10.2023
        • Od wielu lat październik w naszej szkole tradycyjnie łączy się z Pielgrzymką Maturzystów na Jasną Górą oraz odwiedzeniem Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz - Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. W tym roku Maturzyści mieli również okazję zobaczyć miejsce, gdzie na świat przyszedł Karol Wojtyła, odwiedzając Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, obejrzeć wystawę „Klisze Pamięci. Labirynty” autorstwa Mariana Kołodzieja oraz doświadczyć atmosfery skupienia i modlitwy w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Całość wydarzenia podzielona została na dwa odrębne wyjazdy, z których jeden był czasem zadumy oraz indywidualnej modlitwy, drugi zaś stanowił lekcję historii zarówno w jasnej odsłonie - związanej z dzieciństwem i latami młodości Papieża Polaka, jak również z jej mrocznym obliczem , nawiązującym do czasu, w którym człowiek człowiekowi zgotował okrutny los wypełniony cierpieniem, poniżeniem, strachem i śmiercią. Lekcja ta stanowiła również źródło refleksji i pytań o istotę człowieczeństwa oraz rolę norm i wartości w budowaniu świata przyjaznego każdemu człowiekowi.

• Zmiana podziału godzin
        • Powiatowy Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego

• 27.10.2023
        • 25 października 2023r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Brzozowie zostały rozegrane Indywidualne  zawody tenisa stołowego dziewcząt i chłopców o mistrzostwo powiatu brzozowskiego w kategorii szkół ponadpodstawowych.

W zawodach wzięło udział 14 dziewcząt i 19 chłopców.

W obydwu kategoriach na pierwszym miejscu stanęli zawodnicy z naszej szkoły.
          W kategorii dziewcząt mistrzynią powiatu została Hanna Wolańska 2D2, drugie miejsce zajęła Edyta Malik 2C.
          W kategorii chłopców mistrzem powiatu został Filip Dereń 4E.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

W kategorii dziewcząt:
          Wiktoria Wolańska 2b2
          Edyta Malik 2c
          Hanna Wolańska  2d2
          Wiktoria Morajko  2b1
          Justyna Rachwał 4d
          Roksana Wielgosz 1b
          Maja Ścibor  1b
          Oliwia Kozłowska 1d

W kategorii chłopców:
          Kacper Pelczar   4e
          Filip Dereń 4e
          Grzegorz Myśliwiec 1f
          Szymon Fiedeń 1d
          Mateusz Zajdel 2b2
          Paweł Kalandyk 2b2
          Miłosz Nowak  1b

Wszystkim zawodnikom gratulujemy udanych występów i życzymy dalszych sukcesów.

• Program profilaktyki raka piersi "Różowa Wstążeczka"

• 27.10.2023
        • Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi.  26 października 2023r. odbyło się podsumowanie realizowanego w naszej szkole programu profilaktyki raka piersi „Różowa Wstążeczka”. W happeningu wzięła klasa 3 Bm wspólnie z sąsiadującymi szkołami ZSE i ZSB.

Ulicami Brzozowa przeszedł barwny, różowy korowód Marszu Różowej Wstążki. Celem marszu jest zachęcenie do regularnych badań profilaktycznych oraz rozpowszechnienie wiedzy o raku piersi w zakresie profilaktyki.

Marsz dotarł do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzozowie, w której młodzież szkół średnich wzięła udział w prelekcji przeprowadzonej przez p. Zenonę Radwańską, naczelną pielęgniarek w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie im. Ks. B. Markiewicza.

P. Zenona poinformowała jak ważna jest profilaktyka w życiu każdego człowieka niezależnie od wieku. Podkreśliła, że rak jest wrogiem, którego należy wykryć i da się go leczyć. Przekazała informację o miejscu wykonywania badań diagnostycznych mammografii i USG piersi. Poinformowała o zwiększonej dostępności darmowych badań mammograficznych od 1 listopada 2023r. – jest to wiek od 45 roku życia do 74 roku życia.

Nadmieniła także jak ważne są szczepienia, dzięki którym można ustrzec się od  zachorowania na raka szyjki macicy. Przekazała informacje na temat bezpłatnego programu szczepień na HPV dla dziewczyn i chłopców w wieku 12–13 lat.

W kolejnych latach będziemy intensyfikować nasze działania, łączyć siły uczniowskie i nauczycielskie, aby kreatywnie i aktywnie zatroszczyć się o siebie poprzez edukację i profilaktykę.

PAMIETAJMY O PROFILAKTYCE!!!