• "Samarytanie z Markowej" - prelekcja ks. dr Witolda Burdy

• 02.11.2023
        • „Samarytanie z Markowej” - to właśnie tymi słowy przedstawiona została Rodzina Ulmów, o której, w przygotowanej prelekcji, mówił goszczący 23 października w murach naszej szkoły ks. dr Witold Burda. Licealiści poznali drogę Błogosławionych do świętości - historię Ich życia oraz zbiór wartości, którymi wypełniali codzienność, budując świat otwarty dla każdego potrzebującego człowieka, świat pełen:

dobroci serca, która jest jak promień słońca, zmieniający otaczającą nas rzeczywistość na lepsze,

wierności sobie i własnemu sumieniu,

miłości, która mocniejsza jest niż śmierć, lęk i nienawiść.

Kodeks wartości Rodziny Ulmów to fundament, na którym warto budować życie, o czym zaproszony gość przypomniał naszym uczniom, życząc również im codzienności wypełnionej dobrem, miłością oraz mądrością wyborów.

• Wycieczka 1E w Bieszczady

• 02.11.2023
        • Jesień w Bieszczadach nie tylko mieni się kolorami brązów i złota, ale jest również idealnym czasem na wyjazd integracyjny. Taką opcję wspólnego spędzenia czasu wybrali uczniowie z klasy 1E, która wraz z wychowawczynią Anną Cyparską oraz opiekunami Tomaszem Dobrowolskim i Arkadiuszem Dudkiem w Bieszczadach spędzili trzy wypełnione atrakcjami dni. Młodzież poznała uroki bieszczadzkiej przyrody, m.in. podziwiając Dolinę Baligrodu, spacerując Doliną Rabskiego Potoku, zwiedzając Rezerwat Gołoborze oraz podziwiając świat z Góry Sobień. Ale to nie wszystko - Bieszczady to również zabytki kultury, takie jak ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych, wieża widokowa w Zagórzu oraz muzea, np. Muzeum Przyrodniczo - Łowieckie,,Knieja", które również stały się celem wyprawy. Przysłowiową kropką nad „i” była integracja przy ognisku oraz dyskoteka w ulubionych młodzieżowych rytmach.

Było wesoło, intensywnie i różnorodnie czekamy na kolejne wyprawy

• Podsumowanie programu profilaktycznego "Różowa Wstążeczka"

• 30.10.2023
        • Podsumowując realizację programu profilaktycznego "Różowa Wstążeczka" szkolne Koło Wolontariatu przygotowało ulotki dla młodzieży celem rozpowszechniania wiedzy o badaniach mammograficznych wśród wszystkich Pań związanych z naszą społecznością szkolną.

Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. Ks. B. Markiewicza informuje, że od 1 listopada istnieje możliwość wykonania bezpłatnych profilaktycznych badań mammograficznych dla Pań w wieku 45-74 lata, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat i nie były leczone z powodu raka piersi.

Od 3 listopada można będzie zobaczyć na badaniach Panie z I LO. Zachęcamy wszystkie Panie, w szczególności mamy i babcie naszych uczniów, do badań.

• Pielgrzymka Maturzystów

• 30.10.2023
        • Od wielu lat październik w naszej szkole tradycyjnie łączy się z Pielgrzymką Maturzystów na Jasną Górą oraz odwiedzeniem Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz - Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. W tym roku Maturzyści mieli również okazję zobaczyć miejsce, gdzie na świat przyszedł Karol Wojtyła, odwiedzając Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, obejrzeć wystawę „Klisze Pamięci. Labirynty” autorstwa Mariana Kołodzieja oraz doświadczyć atmosfery skupienia i modlitwy w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Całość wydarzenia podzielona została na dwa odrębne wyjazdy, z których jeden był czasem zadumy oraz indywidualnej modlitwy, drugi zaś stanowił lekcję historii zarówno w jasnej odsłonie - związanej z dzieciństwem i latami młodości Papieża Polaka, jak również z jej mrocznym obliczem , nawiązującym do czasu, w którym człowiek człowiekowi zgotował okrutny los wypełniony cierpieniem, poniżeniem, strachem i śmiercią. Lekcja ta stanowiła również źródło refleksji i pytań o istotę człowieczeństwa oraz rolę norm i wartości w budowaniu świata przyjaznego każdemu człowiekowi.

• Zmiana podziału godzin