W ubiegłym tygodni licealiści mieli zaszczyt spotkać się z prof. dr hab. Bogusławem Dopartem - absolwentem naszego liceum, literaturoznawcą, teoretykiem i historykiem literatury oraz kierownikiem Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wprowadził młodzież w literacki świat twórczości Adama Mickiewicza. Profesor w swojej prelekcji przybliżył uczniom zagadnienia związane z twórczością wieszcza - wspomniał o genezie „Pana Tadeusza”, odbiorze i znaczeniu epopei, przybliżył losy kolejnych tłumaczeń „Dziadów” oraz nawiązał do osobistych, literackich dokonań i doświadczeń w kontakcie z twórczością Adama Mickiewicza. To nie wszystko - profesor Dopart wiele miejsca w przygotowanej prezentacji poświęcił osobie pani profesor Anny Zalot, która jako polonistka odegrała kluczową rolę w Jego życiu - inspirując i wprowadzając w meandry literackiego świata. Młodzież miała również okazję być świadkiem premierowego czytania wiersza na cześć Pani Profesor - przewodniczki, nauczycielki i legendy naszego LO.
———————————————————————
Pan Tadeusz to dzieło, które odkrywać można bez końca. Napisane w 1834 roku prawdziwą popularność zyskało dopiero po 1870, zaś przetłumaczone zostało na wiele różnych języków. Warto również wiedzieć, że kolejne z wielkich dzieł poety, a mianowicie dramat „Dziady”, to pierwszy po obaleniu terroru komunistycznego w Chinach przekład na język chiński, który ukazał się w tym kraju.
Osoby zainteresowane twórczością Adama Mickiewicza sięgnąć mogą po monografię profesora Doparta zatytułowaną „Mickiewiczowski pięcioksiąg romantyczny”, która poświęcona została twórczości wieszcza i jest jedną z najobszerniejszych monografii na ten temat.