OCHRONA ZDROWIA PSYCHICZNEGO
- 28.11.2023
W dzisiejszym świecie, które jest tak mocno narażone na różnego rodzaju zagrożenia, nie możemy zapominać o swoim zdrowiu psychicznym. Zdrowie psychiczne określa stan naszego dobrego samopoczucia.
Pamiętajcie, że w szkole macie do dyspozycji szkolnych pedagogów i psychologów, do których zawsze możecie zwrócić się o pomoc. Możecie również skorzystać o ogólnopolskich numerów telefonów załączonych poniżej.
Kurs językowy w ramach programu Erasmus+
- 25.11.2023
Kurs językowy w ramach programu Erasmus+, w którym przez cały miniony tydzień uczestniczyli nauczyciele ILO, zorganizowany został w szkole Easy School of Languages w Valletcie. Całość kursu obejmowała 30 godzin nauki języka angielskiego w międzynarodowych grupach, w których zajęcia prowadzone były przez wykładowców z różnych części świata, takich jak m.in. Malta, Argentyna, Kolumbia, USA. Każdy z nauczycieli przydzielony został do określonego zespołu uczestników, przy uwzględnienieniu poziomu znajomości języka angielskiego. Codzienne zajęcia ujęte zostały w trzy bloki, które bazowały na różnorodnych metodach kształtowania i utrwalania kompetencji językowych nauczycieli. Lekcje rozpoczynały się o 9:OO i z dwiema przerwami trwały do 14:3O. Całość przeznaczonego na nie czasu wykorzystana zastała bardzo efektywnie, zajęcie były różnorodne, oparte na wykładach, konwersacjach, grach interaktywnych, ćwiczeniach gramatycznych. Grupy łączyły uczestników z różnych krajów, m.in. Szwajcarii, Japonii, Włoch, Niemiec, Chin, Kolumbii, Bułgarii, Korei, Libanu and from Poland
Udział w kursie przyniósł nauczycielom wiele wymiernych korzyści. Uczestnicy zajęć:
*poszerzyli zasób słownictwa,
*nauczyli się stosować gramatykę we właściwych kontekstach,
*mieli okazję posługiwać się językiem angielskim w sytuacjach życia codziennego,
*poprawili wymowę słówek na zajęciach fonetycznych pod okiem native speakera,
*ćwiczyli wszystkie sprawności językowe, takie jak słuchanie czytanie i mówienie,
*nabyli pewnosci siebie i otwartości na kontakty w języku angielskim,
*dzięki pracy w srodowisku miedzynarodowym wzrosły ich kompetencje kulturowe i społeczne,
*nawiązali nowe kontakty międzynarodowe z nauczycielami z innych krajów, które planują wykorzystać w kolejnych projektach
*stali się bardziej otwarci na nowe inicjatywy, które podejmować będą z młodzieżą,
*poznali nowe innowacyjne metody nauczania i uczenia się, które mogą wykorzystać w codziennej pracy.
Hotel, w którym mieszkali nauczyciele, mieścił się w miejscowości Gżira, dlatego codziennie o 8 rano, aby dostać się do szkoły, przemieszczali się oni do Valletty częściowo pieszo, częściowo tramwajem wodnym na drugą stronę zatoki, oddzielającej od siebie te dwie miejscowości. To malownicza trasa, która była nie tylko zwyczajną drogą na zajęcia, ale atrakcją sprzyjającą odkrywania uroków tego fantastycznego kraju.
To wszystko powoduje, że Malta dostarczyła uczestnikom kursu nie tylko niezapomnianych wrażeń, ale stworzyła idealne warunki do nauki języka, co niewątpliwie wykorzystane zostanie nie tylko w życiu prywatnym, ale i w pracy zawodowej.
……………………………………………………….
Wyjazd sfinansowany ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
28
Wspomnienia z Malty
- 25.11.2023
Nauczyciele, którzy wyjechali na Maltę w ramach programu Erasmus + , mają za sobą intensywne dni, których czas wypełniony został nauką języka angielskiego oraz odkrywaniem uroków tego pięknego i słonecznego kraju. Gdzie dotarli? Co zobaczyli? Jak zapamietają pobyt na Malcie?
„We wspomnieniach z pewnością pozostanie nam Valletta - malownicza, wysunięta najdalej na południe stolica Europy i jednocześnie bogata w zabytki, renesansowa twierdza zaprojektowana przez ucznia Michała Anioła - Francesca Laparellego. Niepowtarzalnego klimatu urokliwych, zalanych słońcem oraz przyozdobionych kolorowymi kwiatami uliczek doświadczyliśmy w Mdinie - dawnej stolicy Malty, mieście otoczonym murami i usytuowanym w najwyższym punkcie wyspy, Sliema ugościła nas różnorodnymi smakami lokalnej kuchni, zaś w Marsaxlokk mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda rybacka wioska, w tym wypadku słynąca z niedzielnego targu oraz kolorowych, cumujących w zatoce łódek. Miasta i wioski to oczywiście nie wszystko, co warto zobaczyć na wyspie - Malta słynie przede wszystkim z malowniczych krajobrazów, do których niewątpliwie zaliczają się liczne plaże oraz klify Dingli, wyrastające z morza na wysokość 250 m, gdzie mieliśmy również przyjemność obejrzeć spektakl zachodzącego słońca, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Jak natomiast wygląda nasz dzień z językiem angielskim? Gdzie znajduje się nasza szkoła i na jakich zasadach zorganizowane zostały zajęcia, w których uczestniczymy? O tym opowiemy Wam w kolejnym poście, natomiast dziś…
Greetings from Malta!!!”
……………………………………………………….
Wyjazd sfinansowany ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
36
Drugi etap projektu kosmicznego CanSat 2024
- 21.11.2023
Drużyna Code Bee znalazła się w grupie 33 drużyn z kraju, które złożyły najlepsze raporty PDR i tym samym przeszła do 2 etapu Konkursu CanSat 2024. Konkurs CanSat organizowany jest przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik.
Celem drużyny jest zbudowanie miniaturowego satelity, który będzie mierzył stężenie dwutlenku azotu w atmosferze. Dwutlenek azotu negatywnie wpływa na pszczoły. Mamy nadzieję, że nasze badania pomogą w ich ochronie.
Zespół składa się z zaangażowanych i zdeterminowanych uczniów, którzy pod opieką pani Joanny Chęć pracują wspólnie, by stworzyć innowacyjne rozwiązanie wspierające ekologię i życie na naszej planecie.
Skład zespołu: Anna Szajnowska - lider, Bartosz Dereń, Jarosław Rychlicki, Jakub Wojtoń, Kamil Janusz, Szymon Pietrasz
Bądźcie z nami na bieżąco, ponieważ będziemy regularnie aktualizować nasz postęp oraz dzielić się informacjami na temat naszych działań w ramach tego emocjonującego wyzwania!
Instagram - Code Bee (@code__bee) • Zdjęcia i filmy na Instagramie
Strona projektu - https://code-bee.webflow.io/
Archiwum Aktualności