• Nasi pływacy w pierwszej dziesiątce w Finale Wojewódzkiej Licealiady

• 23.06.2022
        • Uczniowie naszej szkoły wystartowali w Finale Wojewódzkiej Licealiady w pływaniu indywidualnym i sztafetowym. W utrzymanej na wysokim poziomie rywalizacji nasi pływacy uplasowali się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji.

Wyniki uzyskane przez uczniów ILO:
          VII miejsce - Karolina Paczkowska z klasy 3bg stylem dowolnym,
          VIII miejsce - Filip Paczkowski z  klasy 3e stylem klasycznym,

IX miejsce - sztafeta chłopców  w składzie:
          Szymon Leń z klasy 2b,
          Data Kacper z klasy 2a,
          Janusz Kamil z klasy 2a,
          Paczkowski Filip z klasy 3e,
          Komski Michał z klasy 3eg,
          Skoczek Bartosz z klasy 2a.

Serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników!!

• Turniej piłki nożnej -LICEALIADA

• 14.06.2022
        • Po wygranych zawodach piłki nożnej halowej nasza szkolna drużyna piłkarska rywalizowała tym razem  w turnieju piłki nożnej na orliku przy Zespole Szkół Budowlanych w Brzozowie w ramach Licealiady.
          Zawody odbyły się 10 czerwca 2022r. z udziałem 3 szkół ponadpodstawowych powiatu brzozowskiego I LO, ZSB oraz ZSE. Po losowaniu pierwszy mecz rozegrała nasza drużyna

z zespołem z ZSB. Dzięki wysokiej skuteczności w ataku oraz dobrej postawie naszej obrony
          i bramkarza mecz zakończył się zwycięstwem naszego zespołu. Drugi mecz wygrany wysoko
          z zespołem ZSE był okazją do zmian składu podstawowego i udanej prezentacji wszystkich piłkarzy naszej drużyny.
          Po dwóch wygranych meczach  nasza drużyna zajęła I miejsce w turnieju.  Całemu zespołowi dziękujemy za zaangażowanie, motywację i koncentrację podczas gry, którą udało się  utrzymać przy wysokiej temperaturze i pełnym słońcu.

Wyniki meczów:
          I LO - ZSB  5 : 3
          I LO - ZSE  8 : 0
          ZSB -  ZSE  9 : 4

Skład drużyny:

Michał Komski  ( 5 bramek )
          Szymon Szczepek ( 3 bramki )
          Maciej Lorenc  ( 1 bramka )
          Filip Lutecki   ( 1 bramka )
          Dawid Pilszak  ( 1 bramka )
          Karol Dąbrowski  ( 1 bramka )
          Michał Chęć ( 1 bramka )
          Konrad Wolanin
          Jakub Pilawski br
          Tomasz Słomski br

Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych zawodach.

• Spotkanie z prof. dr hab. Bogusławem Dopartem

• 10.06.2022
        • W ubiegłym tygodni licealiści mieli zaszczyt spotkać się z prof. dr hab. Bogusławem Dopartem - absolwentem naszego liceum, literaturoznawcą, teoretykiem i historykiem literatury oraz kierownikiem Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wprowadził młodzież w literacki świat twórczości Adama Mickiewicza. Profesor w swojej prelekcji przybliżył uczniom zagadnienia związane z twórczością wieszcza - wspomniał o genezie „Pana Tadeusza”, odbiorze i znaczeniu epopei, przybliżył losy kolejnych tłumaczeń „Dziadów” oraz nawiązał do osobistych, literackich dokonań i doświadczeń w kontakcie z twórczością Adama Mickiewicza. To nie wszystko - profesor Dopart wiele miejsca w przygotowanej prezentacji poświęcił osobie pani profesor Anny Zalot, która jako polonistka odegrała kluczową rolę w Jego życiu - inspirując i wprowadzając w meandry literackiego świata. Młodzież miała również okazję być świadkiem premierowego czytania wiersza na cześć Pani Profesor - przewodniczki, nauczycielki i legendy naszego LO.

———————————————————————

Pan Tadeusz to dzieło, które odkrywać można bez końca. Napisane w 1834 roku prawdziwą popularność zyskało dopiero po 1870, zaś przetłumaczone zostało na wiele różnych języków. Warto również wiedzieć, że kolejne z wielkich dzieł poety, a mianowicie dramat „Dziady”, to pierwszy po obaleniu terroru komunistycznego w Chinach przekład na język chiński, który ukazał się w tym kraju.

Osoby zainteresowane twórczością Adama Mickiewicza sięgnąć mogą po monografię profesora Doparta zatytułowaną „Mickiewiczowski pięcioksiąg romantyczny”, która poświęcona została twórczości wieszcza i jest jedną z najobszerniejszych monografii na ten temat.