II miejsce w zawodach szachowych -GRATULACJE
- 12.12.2013
Wyniki VIII edycji Konkursu Informatycznego "Bóbr"
- 10.12.2013
12 listopada 2013 roku odbyła się VIII edycja Konkursu Informatycznego "Bóbr". Najlepiej z naszej szkoły zaprezentował się Robert Kaczkowski.
Kolejne miejsca zajęli:
2. Michał Szczepan
3. Paweł Pietrasz
4. Justyna Czuba
5. Dawid Kurcoń
6. Gabriela Szmyd
7. Marek Maks
8. Gabriel Gotfryd
9. Aneta Łobaza
10. Krystian Gierlach
11. Jakub Karbowski
12. Michał Konieczny
II etap Podkarpackiego Konkursu Chemicznego
- 10.12.2013
W dniu 20 grudnia 2013 roku odbędzie się II etap Podkarpackiego Konkursu Chemicznego im. Ignacego Łukasiewicza.
Z naszej szkoły zakwalifikowali się:
Cader Artur
Potoczny Paweł
Bieńkowski Krzysztof
Romanik Piotr
Rakoczy Konrad
Gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnym etapie!
Niezwykła lekcja
- 28.11.2013
Z niecodziennym wykładem mieli okazję zetknąć się nasi uczniowie. Gościem była pani Anna Zalot, wieloletnia nauczycielka języka polskiego, nie byłoby w tym może nic dziwnego gdyby, nie fakt, że Pani Zalot ma… 99 lat! A maturę zdała w… 1932r.!
Trwający półtorej godziny wykład przeprowadził uczniów od średniowiecza do współczesności - od czasów piśmiennictwa polskiego w okresie wczesnego średniowiecza wraz z ewolucją gramatyki i ewolucją słów oraz ich pierwotnego znaczenia do pojawienia się głębszego znaczenia słów i zwrotów w okresie renesansu. Na przykładzie Bogurodzicy, Trenów można było zobaczyć jak zmieniał się nasz język we wczesnym okresie funkcjonowania. Następnie wykład objął okres nowożytności, gdy pojawiają się w nim naleciałości wschodnie, a oprócz głębszego znaczenia pojawiają się pierwsze ważne akcenty patriotyczne u W. Potockiego czy u I. Krasickiego. Kolejnymi omawianymi epokami w wykładzie były znane szeroko wszystkim czasy Romantyzmu i Pozytywizmu wraz z dalszą analizą rozwoju języka polskiego na przykładzie fraszek, Balladyny, Sonetów czy Laury i Filona lub fragmentów Pana Tadeusza. Wreszcie wykład objął literaturę i poezję XX wieku wraz z dziełami J. Tuwima, W. Broniewskiego, K.K. Baczyńskiego, L. Staffa, W. Szymborskiej aż po czasy K. Wojtyły. Należy dodać, że wszystkie przykłady były ilustrowane odpowiednimi fragmentami recytowanymi z… pamięci (!!!) Podobnie jak cały wykład!
Na koniec warto zacytować apel: Pamiętajmy, aby język polski był piękny, otwarty, bogacił się, ale bez barbaryzmów, aby nie był jak „zgrzyty żelaza po szkle”.
Archiwum Aktualności