• Spotkanie z doradcą zawodowym z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Krośnie

        • 08.04.2024
        • 26 marca gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Panią Kingę Pyrę – Doradcę Zawodowego z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Krośnie. 

          W zajęciach brali udział uczniowie klas 2. Głównym celem zajęć z zakresu doradztwa zawodowego było przybliżenie uczniom zagadnień dotyczących kompetencji przyszłości.

          Uczniowie otrzymali informacje na temat trafnego wyboru zawodu, dowiedzieli się jak sprawdzić własne kompetencje zawodowe oraz jak poradzić sobie na zmieniającym się rynku pracy. Dowiedzieli się jak poszerzać swoją wiedzę i umiejętności z zakresu kompetencji cyfrowych, inteligencji społecznej, elastyczności i otwartości na zmiany. Obecnie istotną rolę odgrywają tzw. kompetencje 4K, dlatego młodzi ludzie poznali nie tylko umiejętności miękkie i twarde, ale również mapę umiejętności XXI wieku, wartości zawodowe czy nowe- wchodzące na rynek zawody .

          „Przeżywa gatunek nie najmocniejszy, nie najinteligentniejszy, ale taki, który najlepiej przystosowuje się do zmian”.

          Karol Darwin

           

        • VIII MARATON MATURALNY 

        • 05.04.2024
          • 09.04.2024 –  VIII MARATON MATURALNY 

          Maraton dla UCZNIÓW KLAS CZWARTYCH POZIOM PODSTAWOWY / POZIOM ROZSZERZONY 

          12:25 - 13:55 – Moduł 1 – rozwiązywanie zadań – forma wykładowo-ćwiczeniowa 

          13:55 - 14:10 – Przerwa kawowo - herbaciana :) 

          14:10 - 15:10 – Moduł 2 – mini-matura  

          15:15- 15:45 – Moduł 3 – podsumowanie, omówienie mini-matury i zakończenie Maratonu. 

          Oceny na życzenie uczniów będą wpisywane do dziennika.

          Myślisz, że nie da się cały dzień rozwiązywać zadań z matematyki? Weź udział w Maratonie, a zobaczysz, że jest to możliwe! 

          Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych maturzystów do udziału w Maratonie Maturalnym. Chęć udziału zgłaszamy u nauczycieli uczących. Ilość miejsc ograniczona. 

        • Społeczność ILO solidarna z osobami w spektrum autyzmu

        • 02.04.2024
        • Kwiecień to miesiąc świadomości autyzmu. Co możemy zrobić, aby pogłębić naszą wiedzę i zrozumieć świat osób w spektrum autyzmu?

          Posłuchajmy rzetelnych specjalistów, którzy znają to zagadnienie od podszewki.

          Porozmawiajmy z osobami w spektrum autyzmu.

          Obejrzyjmy film, w którym człowiek w spektrum opowiada o swoim życiu.

          Pamiętajmy, że każdy przypadek jest inny, dlatego nie negujmy doświadczeń, które nie wpisują się w stereotypowe wyobrażenia, mówiąc: “co ta osoba mówi, znam człowieka w spektrum, który ma zupełnie inaczej”.

          Sięgajmy po książki o tematyce autyzmu i neuroróżnorodności.

          Poszukajmy profili samorzeczników, którzy dzielą się informacjami ze swojego życia, czy fundacji i instytucji zajmujących się wspieraniem osób w spectrum autyzmu na co dzień.

          Jeśli chcecie wyrazić solidarność z osobami w spektrum autyzmu, możecie zrobić to na wiele sposobów:

          • ustawiając nakładkę na zdjęciu profilowym wspierającą osoby w spektrum autyzmu,
          • udostępniając post lub rolkę o autyzmie,
          • prezentując postawę akceptacji, otwartości oraz życzliwości wobec osób ze spectrum autyzmu przez 365 dni w roku

          Dowiedz się więcej https://lobrzozow.edupage.org/text130/...

        • Kolejny wyjazd naszych nauczycieli na szkolenie językowe w ramach posiadanej przez szkołę akredytacji w programie Erasmus+

        • 28.03.2024
        • W dniach 18 – 22 marca 2024r., czworo nauczycieli I LO Brzozów: Joanna Chęć, Jolanta Gliściak, Marzena Komska – Ciesielska oraz Małgorzata Jarema, uczestniczyły w 30-godzinnym kursie języka angielskiego w szkole Easy School of Languages w Valletcie. Szkolenie nauczycieli odbyło się w ramach realizowanego w szkole programu Erasmus+. Galeria zdjęć

          Jak swój pobyt na Malcie wspominają sami nauczyciele?    

          „Naszą przygodę z Maltą i  językiem angielskim rozpoczęłyśmy od zorganizowanej przez szkołę językową Easy School wycieczki na wyspę Gozo. Naszym przewodnikiem była Maltanka, która posługując się językiem angielskim wdrożyła nas nie tylko w rozumienie języka, lecz również w ciekawe aspekty z historii i kultury tego malowniczego kraju. Pokazała nam najważniejsze miejsca na bliźniaczej wyspie Malty, ale przede wszystkim przepiękne krajobrazy, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci. W wycieczce towarzyszyła nam grupa osób różnych narodowości, które spotkałyśmy w naszej szkole już następnego dnia. 

          Od poniedziałku do piątku uczestniczyłyśmy w kursie języka angielskiego w międzynarodowych grupach prowadzonych przez nauczycieli z różnych stron świata. W trakcie zajęć rozwijałyśmy wszystkie sprawności językowe oraz wzbogacałyśmy zasób naszego słownictwa. Poznałyśmy także wiele nowych reguł gramatycznych, zasady fonetyczne, prawidłowe akcentowanie oraz podobieństwa i różnice w wymowie w językach ojczystych uczestników kursu. Teksty wykorzystywane podczas nauki dotyczyły świąt oraz aktualnych wydarzeń kulturalnych na Malcie. Podczas konwersacji miałyśmy okazję poznać osoby z innych krajów, ich kulturę i obyczaje.

          Po zajęciach kontynuowałyśmy odkrywanie uroków Malty,  delektowałyśmy się wyszukanymi smakami lokalnych potraw tej śródziemnomorskiej wyspy i podziwiałyśmy urokliwe zakątki z charakterystyczną architekturą przesiąkniętą wpływami różnych kultur. Konwersacje w Easy School ośmieliły nas do wykorzystywania nabytych umiejętności językowych w sytuacjach życia codziennego, których było sporo, bowiem Malta jest krajem, w którym 88% ludności posługuje się językiem angielskim, który jest tam językiem urzędowym i administracyjnym, obok powszechnie używanego przez miejscową ludność języka maltańskiego. Język angielski ma swoje korzenie w historii kolonialnej kraju. Malta była bowiem pod rządami Wielkiej Brytanii przez okres 164 lat – w 1964r. uzyskała niepodległość i opuściła Wspólnotę Narodów. Język angielski jednak do dnia dzisiejszego jest szeroko używany na Malcie oraz ma duże znaczenie w wielu dziedzinach życia.  

          Na zakończenie kursu otrzymałyśmy certyfikaty potwierdzające nasz udział oraz osiągnięty poziom językowy. Nasz pobyt na Malcie na pewno zaprocentuje w kolejnych etapach programu Erasmus+ realizowanych w naszej szkole. Nawiązałyśmy  bowiem kontakty międzynarodowe z nauczycielami z innych krajów, które chciałybyśmy wykorzystać w kolejnych projektach i stałyśmy się bardziej otwarte na nowe inicjatywy i działania, które możemy podejmować z młodzieżą. Co więcej, nabyłyśmy więcej pewności siebie i otwartości na kontakty w języku angielskim, co ułatwi nasze zaangażowanie w działania projektowe w ramach posiadanej przez szkołę akredytacji.”

          Opisana mobilność to już kolejny wyjazd naszych nauczycieli na szkolenie językowe w ramach posiadanej przez szkołę akredytacji w programie Erasmus+. W kwietniu odbędzie się mobilność trzeciej, ostatniej już w tym roku szkolnym grupy nauczycieli. Udział w zagranicznych szkoleniach językowych przynosi nie tylko korzyści w postaci podniesienie kompetencji językowych nauczycieli, ale także poszerza kompetencje kulturowe i społeczne uczestników i umożliwia im poznawanie nowych i innowacyjnych metod nauczania i uczenia się, które są następnie przez nich wykorzystywane w codziennej pracy z młodzieżą.

          ----------------------------------------------------

          Mobilność sfinansowana ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.